سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۵

سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی بر لزوم آگاهی بانوان از بحث‌های خود مراقبتی تاکید کرد و گفت: زنان…

سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی بر لزوم آگاهی بانوان از بحث‌های خود مراقبتی تاکید کرد و گفت: زنان مرکز اصلی توجه و نقطه قوت یک خانواده هستند، به طوریکه در صورت بیماری مادر، کل اعضای خانواده درگیر اثرات ناشی از بیماری وی می شوند.

به گزارش ایسنا، سهیلا امیری در کارگاه آموزشی “سرطان‌های شایع زنان و ضرورت ترویج فرهنگ خود مراقبتی”، اظهار کرد: متاسفانه اغلب زنان جامعه ما آنگونه که شایسته مقام آنهاست برای سلامتی خود اهمیت نمی دهند.

وی ادامه داد: در صورتی که مادر یک خانواده بیمار می‌شود تاثیرات روانی آن حتی به سطح جامعه نیز کشیده می‌شود؛ چرا که افراد آن خانواده به خاطرغم و اندوه تعادل زندگی اجتماعی خود را نیز از دست می‌دهند.

وی اضافه کرد: برنامه اداره کل امور بانوان و خانواده در قدم اول جمع آوری آمار واطلاعات به روز در خصوص زنان می باشد تا بر اساس آن اقدام به برنامه‌ریزی و تدوین طرح‌های موثر در پیشگیری از بیماری‌های شایع زنان کند.

امیری با تاکید بر لزوم تدوین، برنامه ریزی و اقدامات پیشگیرانه بر اساس رده‌های سنی، افزود: رده‌های مختلف سنی سطوح مختلف آموزشی را طلب می کنند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان نیز در این کارگاه آموزشی گفت: در دنیای پیشرفته و ماشینی امروز افراد چنان درگیر مسائل شغلی و فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند که سلامت خود و خانواده خود را فراموش می کنند.

خسرو کنعانی ادامه داد: ارائه آموزش‌های پزشکی و روش‌های پیشگیری از انواع بیماری‌ها به خصوص سرطان در جامعه رو به توسعه ایران ضروری به نظر می‌رسد؛ در حال حاضر سرطان‌ها پس از بیماری‌های قلبی- عروقی و حوادث و سوانح سومین علت مرگ و میر در ایران محسوب می شود که عادت‌های جدید زندگی، افزایش مصرف دخانیات و … از عوامل مسبب افزایش بیماری سرطان می باشد.

وی با بیان اینکه معمولا مادران مهم‌ترین نقش مراقبتی را بر عهده دارند و باید به سلامتی خود توجه کنند، یادآور شد: سرطان‌های مخصوص زنان در کمین سلامت آنها بوده و مراقبت و تشخیص به موقع آن، می تواند گامی بزرگ در حفظ سلامت آنان باشد.

گفتنی است کارگاه آموزشی یک روزه “سرطان‌های شایع زنان و ضرورت ترویج فرهنگ خود مراقبتی” با همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و اداره کل امور خانواده و بانوان آذربایجان شرقی در مرکز درمان ناباروری آذربایجان وابسته به جهاد دانشگاهی استان با شرکت نمایندگان امور بانوان ارگان‌های استان و رابطین سلامت محلات شهرستان تبریز برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.