دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۰۷:۴۴

دبیر اتاق تعاون استان زنجان گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار نفر فارغ‌التحصیل فنی بیکار در استان داریم. به گزارش خبرنگار…

دبیر اتاق تعاون استان زنجان گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار نفر فارغ‌التحصیل فنی بیکار در استان داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه زنجان، ابوالفضل بیات در جریان بازدید از خبرگزاری ایسنا با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه به شرکت‌های تعاونی در استان، تعاونی‌ها را به عنوان بازوی توانمند دولت در رسیدن به اقتصادی پویا دانست و افزود: امروز بهترین فرصت برای ارتقای جایگاه تعاونی‌ها در استان است، به همین خاطر باید با برنامه‌ریزی دقیق، به سمتی حرکت کنیم که نقش تعاونی‌ها در عمل نیز به منصه ظهور برسد.

وی از برگزاری کنفرانس بین‌المللی خدمات مشاوره‌ روستایی آسیا و اقیانوسیه در زنجان خبر داد و تصریح‌کرد: این کنفرانس که قرار است از 11 تا 13 شهریورماه امسال به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شود، بهترین فرصت برای ایجاد بازار فروش برای محصولات کشاورزی شرکت‌های تعاونی فعال در این حوزه است، به همین خاطر معتقدیم رسانه‌ها می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه و اطلاع‌رسانی‌های مربوط به مشکلات بخش تعاون، تأثیرگذار باشند.

دبیر اتاق تعاون استان زنجان با یادآوری اینکه زنجان جزو استان‌هایی است که مقوله کشاورزی یکی از قطب‌های اقتصادی آن به شمار می‌رود، اظهارکرد: میزان تولید محصولات کشاورزی استان در سال، 3 میلیون تن است، این در حالی است که از این مقدار، فقط 1.5 تن به فروش رفته و مابقی به عنوان محصول تولیدی مازاد در استان تلقی می‌شود، لذا می‌توانیم با شناسایی و ایجاد بازار برای محصولات کشاورزی استان در کشورهای همسایه، زمینه‌ای را فراهم کنیم که تعاونی‌های فعال در حوزه کشاورزی، با دغدغه کمتری به فعالیت خود ادامه دهند.

بیات با تأکید بر اینکه موقعیت جغرافیایی استان زنجان به گونه‌ای است که می‌توان بهترین اقدام را در زمینه توسعه بخش کشاورزی انجام داد، خاطرنشان کرد: زنجان به شعاع 400 کیلومتر با 50 درصد جمعیت کشور همسایه است که همین ظرفیت نقطه قوتی است که می‌توان از آن استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توانیم برای همین جمعیتی که در همسایگی استان قرار دارد، بازار فروش محصولات کشاورزی ایجاد کنیم، به همین خاطر با نگاهی کارشناسانه درمی‌یابیم که امروز بهترین فرصت برای توسعه تعاونی‌های استان است.

دبیر اتاق تعاون استان زنجان از ثبت 3928 شرکت تعاونی در استان خبر داد و اظهارکرد: این در حالی است که فقط 70 درصد این تعاونی‌ها فعال‌اند و آن‌گونه که باید نتوانسته‌اند نقش موثر خود در توسعه اقتصاد ملی 25 درصد سهم تولید ملی را ایفا کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.