جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۵:۴۹

 به گزارش خبرنگار مهر، جمشید انصاری شامگاه پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران از استقبال با شکوه مردم استان زنجان تقدیر و تشکر کرد…

 به گزارش خبرنگار مهر، جمشید انصاری شامگاه پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران از استقبال با شکوه مردم استان زنجان تقدیر و تشکر کرد و افزود: در زمینه گازرسانی روستایی وضعیت استانهای مجاور به مراتب بهتر از استان زنجان است و تنها استان کردستان در بحث گاز رسانی بعد از زنجان قرار دارد.

وی تصریح کرد: استان زنجان در بین هشت استان مجاور هفتمین استان در  زمینه گازرسانی به روستاها است.

استاندار زنجان، افزود: با رایزنی که با وزارت نفت و گاز انجام شد زنجان به‌عنوان استان پایلوت در اجرای گاز رسانی خواهد شد که برای روستاهای 20 خانوار گاز رسانی انجام خواهد داد.

انصاری خاطرنشان کرد: به 322  روستا با جمعیت 20 خانوار ظرف مدت 2,5 سال آینده با اعتبار 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اجرایی خواهد شد.

وی گفت: استان زنجان به عنوان اولین استان در سال 95 خواهد بود که هیچ گونه مشکلی در بحث گاز رسانی به روستا ندارد.

استاندار زنجان افزود: حضور رئیس  جمهور در استان فضایی را ایجاد کرد که بخش قابل توجهی از مطالبات که از چند ماه گذشته مانده بود به نتیجه برسد.

انصاری اظهار داشت: سفر حجت الاسلام  حسن روحانی و هیئت همراه دو روز بود که به دلیل ارتحال آیت‌الله مهدوی‌ کنی با رایزنی مشاورین رئیس جمهور به یک روز تغییر کرد تا رئیس جمهور و هیات همراه در مراسم تشییع این مجتهد عالی قدر حضور پیدا کنند.

استاندار زنجان،گفت: با تغییر سفر به یک روز کلیه برنامه های پیش بینی شده در روز چهارشنبه برگزار شد.

انصاری به مهمترین طرحهایی که برای استان در نظر گرفته شده بود اشاره کرد و افزود: درخواستها در سه محور بود و حدود 6 یا 7 ماه پیگیری مستمر کردیم و با جلسه ای که روز دوشنبه به مدت سه ساعت تشکیل شد طرحها و برنامه های استان توسط وزراء به تصویب رسید.

وی گفت: محور اول که تصمیم مهمی برای استان بود و اصلا تاکنون این طرح عملیاتی نشده بود و مشکل اجرایی داشت و مطالبه اصلی مردم استان بود دو خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین  بود.

استاندار زنجان تاکید کرد: وزارت راه اولویت گذاری کرد و این طرح را جزو اولویت‌ها مدنظر قرار نداد ولی ما با رایزنی که داشتیم این طرح  را در اولویت قرار دادیم.

انصاری افزود: دو خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین 171 کیلومتر طول دارد و برای اجرایی شدن آن دو هزار و 60 میلیارد تومان یعنی 612 میلیون یور نیاز است در حالی  که کل بودجه عمرانی دولت زیر 120 میلیارد تومان است و اصلا با پول دولت نمی توان خطوط ریلی ایجاد کرد  و باید با منابع فایناس حل شود.

وی با اشاره به اینکه حوزه راه آهن سود ندارد یادآورشد: این طرح با حضور بخش خصوصی اجرایی خواهد شد چرا که این بخش می تواند از منابع استفاده کند و این کار دو هزار میلیارد تومان می خواهد.

استاندار زنجان،به پروژه مشکل دار پتروشیمی اشاره کرد و افزود: منابع فایناس و ارزی پروژه را از طریق بانک توسعه ملی تامین کردیم و آنچه که به دولت مربوط بود یک بخش را تعهد کرد چرا که پروژه پتروشیمی دولتی نیست و سهامدار مردم هستند و باید هیئت مدیره بتواند منابع همه سهامداران را جمع کند که مجموع منابع سهامداران 450 میلیارد تومان.

انصاری در ادامه مشکل کمبود آب را به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مهم استان عنوان کرد و گفت:  استفاده بی رویه از آب و هدر رفت منابع آب استان را با چالش مواجه کرده است و در صورت  کنترل مصرف آب کشاورزی و تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری مدرن  بخش مهمی از چالش های کشاورزی استان حل خواهد شد.

استاندار زنجان، تصریح کرد: دولت برای هر هکتار 4,5 میلیارد تومان به کشاورزان کمک خواهد کرد و در حال حاضر  از حدود 200هزار هکتار اراضی آبی استان 35 هزار هکتار تحت پوشش آبیاری تحت فشار است.

انصاری با بیان اینکه محور توسعه استان صنعتی است گفت: رشته های صنعتی و فنی و مهندسی که نیاز استان زنجان است  در استان ایجاد خواهد شد.

وی  بیان کرد: وزارت علوم بر این امر تمرکز دارد که توسعه دانشگاهها مهم نیست مهم این است که ما به دنبال تربیت نیروهای فنی و مهندسی باشد.

استاندار زنجان افزود: به سرعت برای ایجاد دانشگاههای جدید در حوزه صنعتی در سطح این استان اقدام خواهد شد و نیروهایی در حوزه صنعت تربیت شود.

انصاری با اذعان بر این امر که زنجان در دو حوزه کشاورزی و صنعت و معدن توسعه دارد گفت: باید در این دو بخش نیروی اشتغال ایجاد کنیم و در این میان هر سرمایه گذاری که در این دو حوزه کنیم ارتقای سطح در آمد مردم استان را به دنبال دارد.

وی افزود: در صنایع صنعت برق دولت از 8 ماه گذشته به استانداران اعلام کرده که در این امر فعال باشند و دولت هم حمایت می کند.

انصاری افزود: در این میان زنجان این طرح را پیگیری کرد تا زنجان به قطب صنعت برق و آی تی کشور تبدیل شود.

استاندار زنجان، افزود: ما به دنبال توسعه صنعتی در استان هستیم و صنایع معدنی که داریم پیامدهای زیست محیطی دارد چرا که ذات صنایع آلایندگی دارد و برق و الکترونیک و آی تی پاک ترین صنعت است و آلودگی محیطی ندارد.

انصاری ادامه داد: در استان ده هزار نفر مشغول  فعالیت در صنعت برق هستند ولی باید این بیشتر شود و ان شاالله ظرف مدت  کمی عملیات اجرایی شهرک صنعتی و الکترونیک و آی تی را شروع خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه اکتشاف معدن هزینه بر است افزود:در اکتشاف دولت باید سرمایه گذاری کند که اکتشاف معادن طارم با تامین اجتماعی، اکتشافات معادن سلطانیه با ایمیدرو و  توسعه معدن  انگوران هم انجام شده است.

استاندار زنجان گفت: اجرای و عملیاتی شدن هر کدام از این طرحها در استان درآمد استان را زیاد می کند و کاهش بیکاری را به دنبال دارد و سرانه در آمد استان را افزایش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *