زندگی در مریخ
زندگی در مریخ

زندگی در مریخ برای انسان در کدام مناطق آن امکان پذیر خواهد بود + نقشه

زندگی در مریخ یکی از رویاهای بشر برای فرار از زمین و حضور در سیاره ی دیگری است که در این میان در ابتدا در فیلم ها و بعد ها روس نقشه دانشمندان نمود پیدا کرده و با ارسال کاوشگر کنجکاوی توسط ناسا کم کم رنگ برنامه ای جدی به خود گرفته است . و حالا محققان دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخنینگن هلند یک نقشه سه‌ بعدی اولیه از سطح مریخ  طراحی کرده‌اند که مناطق مناسب برای زندگی انسان در سیاره مریخ را نشان می‌دهد.

محققان دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخنینگن هلند Wageningen University and Research برای تعیین بهترین مکان برای زندگی در مریخ، یک نقشه سه‌ بعدی را طراحی کرده‌اند که مکان‌ های مختلف ایده‌‌ آل برای زندگی انسان در مریخ را نشان می‌دهد.

ویگر واملینک، استاد دانشگاه و زیست­‌شناس به همراه دانشجوی خود، اطلاعات جمع‌­آوری شده توسط ناسا و دانشگاه ایالتی آریزونا در این رابطه را در یک سیستم اطلاعاتی رایانه‌­ای جمع‌ آوری کرد.

زندگی در مریخ

زندگی در مریخ

نتایج تحقیقاتی این استاد دانشگاه در خصوص پیدا کردن موقعیت جغرافیایی خاص در سیاره سرخ برای زندگی در مریخ بدین صورت تهیه شده است که یک مجموعه­‌ای از نقشه‌ های متحرک با چشم‌انداز کشاورزی بر اساس موقعیت و اطلاعات سطح سیاره مریخ است که هر یک از این نقشه‌ ­ها یکی از ویژگی‌ های جزئی سیاره سرخ را نشان می دهد.

 • بیشتر بخوانید :

توضیح بیشتر در خصوص تهیه نقشه برای زندگی در مریخ این که مثلا یکی از این نقشه‌ ها راجع به ترکیبات خاک سیاره مریخ است که میزان کلسیم و فلزات سنگین موجود در این خاک را نشان می‌­دهد. لازم به ذکر است نقشه‌های دیگر نیز اطلاعاتی راجع به آب و هوا، دما و ارتفاع منطقه ارائه می‌­دهند.

به طور کلی، محققان این پروژه تنها یک منطقه مناسب برای استقرار انسان‌ ها در سیاره مریخ را تعیین نکرده‌اند و معتقدند در سیاره سرخ چندین منطقه برای زندگی در مریخ مناسب است که این مناطق امکان کشت گیاه را فراهم می‌­سازند.

زندگی در مریخ

این مناطق در نقشه به رنگ آبی پررنگ نشان داده شده‌اند.

واملینک از سال 2013 تا 2016 سه آزمایش راجع به چگونگی کاشت گیاه در سطح مریخ برای زندگی احتمالی انسان در مریخ را بررسی کرده است.

وی اظهار کرد که میزان رشد گیاهان در سیاره مریخ مشابه با سیاره زمین است و ممکن است میزان خاک یکسانی در این دو سیاره برای رشد گیاهان مصرف شود.

 • بیشتر بخوانید :

وی معتقد است که البته درحال حاضر این میزان خاک و رشد گیاه در این دو سیاره کاملا برابر با هم نیست و با گذشت زمان در حال برابر شدن است.

در این نقشه متحرک، تمامی مناطقی که برای زندگی در مریخ مناسب تعیین شده‌اند، دارای خاکی مناسب برای رشد مواد غذایی هستند. البته قطب‌های مریخ شامل این مناطق نمی­‌شوند زیرا اطلاعات محدودی راجع به این قطب‌ها در دسترس است.

 • بیشتر بخوانید :

16 دیدگاه

 1. فکر نمیکنم امکان زندگی به مدت طولانی در مریخ وجود داشته باشه

 2. این نتایج صرفاً نتایج تحقیق رایانه ای هستش باید عملا هم ثابت بشه

 3. اینها گمانه زنیه و هنوز به صورت قطعی مشخص نشده که مریخ قابل سکونت هست یا خیر

 4. مریخ خیلی شبیه به زمینه و مث زمین چهارفصل داره واسه همینه فکر زندگی در مریخ سالهاست مورد پژوهشه

 5. به گفته خیلی از دانشمندا امکان زندگی در مریخ با استفاده از گازهای گلخانه ای امکانپذیره

 6. یعنی فیلمها و کارتونهایی که درباره زندگی در مریخ میدیدم مارو واسه امروز آماده میکردن و ماهم رویاپردازی میکردیم

 7. خدا کنه امکان پذیر باشه

 8. باید این شرایط رو خلق کرد تا امکان زندگی بوجود بیاد

 9. اگه بشه چی میشههه

 10. اول مشکلات زمین رو حل کنید بعد به فکر زندگی توی ی کره دیگه باشید

 11. زندگی توی مریخ رویای خیلیامونه

 12. یعنی میشه یه روزی برسه بریم مریخ زندگی کنیم

 13. امیدوارم این شرایط مهیا بشه که انسان بتونه در مریخ ساکن بشه

 14. فکر نمیکنم نسل ما همچین روزی رو ببینیم

 15. فکر نمیکنم شرایط زندگی در اونجا مناسب باشه

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*