سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۷

31خرداد مدیرعامل آبفای کشور در اهواز از نواخته شدن زنگ خطر کم آبی در 517شهر کشور خبر داد و به دنبال آن وزارت…

31خرداد مدیرعامل آبفای کشور در اهواز از نواخته شدن زنگ خطر کم آبی در 517شهر کشور خبر داد و به دنبال آن وزارت نیرو در اطلاعیه ای مردم را به توجه بیشتر درمصرف بهینه آب فرا خواند؛ با اعلام تنش آبی از یک سو و کاهش بارش ها در 19استان کشور بدیهی است اگر سیر روند کم آبی این گونه باشد در روزهایی نه چندان دور جز رد پایی از آب نخواهیم یافت.

ˈمحمد حاج رسولی هاˈ مدیر عامل شرکت مدیریت توسعه منابع آب ایران در این ارتباط گفته بود از ابتدای سال آبی جاری(مهر 92) تا پایان هفته گذشته، حجم بارش های استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و یزد در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته کاهش یافته است.

ضرب المثل ˈقطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شودˈ را این روزها باید به آنانی گوشزد کرد که ساعت ها شیر آب را باز می گذارند و حیاط خانه و کوچه و ماشینشان را با آن می شویند همان آبی که این روزها در برخی مناطق کشور بویژه مناطق جنوب مردمانش به شدت با کمبود آن مواجه بوده و هفته ای چند روز قطعی آب دارند.

چرا دورتر برویم، همین خوزستان که در صدها روستای آن با تانکر به مردم آب می رسانند و مردم به همین هم دلشان خوش است.

اگر چه شرایط کم آبی و حتی در بعضی جاها بی آبی تا حدود زیادی به بارش ها بستگی دارد اما امروزمان نتیجه تدبیر نادرست دیروزهایمان است که تازه به فکر افتاده ایم اصلاحش کنیم.

به هر حال اتفاقی که نباید، افتاده و چاره ای جز تدبیر و برنامه ریزی برای مصرف درست و بهینه نیست.

استاد علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: بر اساس گزارش سازمان ملل در سال 1993 پیش بینی شده بود که تا سال 2050 بیشتر کشورهای خاورمیانه از جمله ایران با توجه به روند رشد جمعیت و افزایش مصرف آب با مشکل کم آبی و بحران آب مواجه خواهند شد، میزان آب استحصالی سرانه برای هر نفر کاهش می یابد و مقدار آن خیلی کمتر از مصرف مورد نیاز هر فرد خواهد شد.

ˈسعید برومندنسبˈ افزود: این روزها نیز پیش بینی سازمان ملل کم کم در بیشتر کشورهای منطقه از جمله ایران نمود پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: برای این که با توجه به افزایش روند صعودی مشکلات ناشی از این مورد کمتر ایجاد محدودیت کند در جامعه باید در مصرف آب دقتی بیشتر از گذشته داشته باشیم.

این کارشناس امور آب اضافه کرد: آبی که مصرف می کنیم به سه بخش آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی تقسیم می شود؛ بیش از 80درصد آب مصرفی انسان در بخش کشاورزی و بقیه در بخش های خانگی و صنعتی استفاده می شود.

برومندنسب گفت: در بخش کشاورزی باید تلاش کرد میزان هدررفت آب کمتر و در مقابل میزان تولید غذای بیشتری در استفاده از آب مصرفی داشته باشیم و در بخش های صنعتی و خانگی هم نوع و میزان آب مصرفی متفاوت است.

وی توضیح داد: در بخش خانگی آب فرآوری می شود و مواد معلق موجود در آن گرفته و از نظر مواد مضر پاک می شود و آبی در اختیار قرار می گیرد که روی آن هزینه شده و باید در مصرف آن دقت کرد.

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه کرد: اهمیت این موضوع باید به اطلاع همه مصرف کنندگان برسد که تامین آب آشامیدنی هزینه های بسیاری دارد و باید درنحوه ی مصرف آن بویژه این روزها که با بحران آبی مواجه ایم بیشتر دقت کرد.

وی گفت: در غیر این صورت در آینده با توجه به تقاضا، رشد جمعیت و ارتقای سطح اقتصادی مشکلات جدی خواهیم داشت و این باعث محدودیت های زیادی در توزیع آب در بخش های مختلف خواهد شد.

برومندنسب اظهار کرد: در آینده پیش رو مشکل کشورها دیگر زمین نیست که آب خواهد بود و پیش بینی کرده اند حتی اختلاف کشورهایی که رودخانه ها و منابع آبی مشترک دارند روی آب خواهد بود که خوشبختانه ما کمتر از این منابع آبی مشترک داریم.

در هر حال می طلبد که با فرهنگ سازی در داخل کشور برای مصرف بهینه آب دقت کنیم تا مشکات مربوط به آن کمتر شود.

از: امیر خانزاده

645

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.