شنبه، ۲۵ مرداد ۹۳ - ۰۷:۲۵

مدیرکل محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: گوزن زرد در امنیت کامل بوده و شرایط زیستی برای آن مطلوب است. به گزارش گروه دریافت خبر…

مدیرکل محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: گوزن زرد در امنیت کامل بوده و شرایط زیستی برای آن مطلوب است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌غربی،«حسن عباس‌نژاد» اظهار کرد: در حد فاصل گلمانخانه تا حیدرآباد در سواحل غرب دریاچه‌ی ارومیه تعدای از قوچ و میش‌های ارمنی دیده شده‌اند که در راستای زنده‌گیری آنها و بازگرداندشان به زیستگاه‌شان اقدام کرده‌ایم.

وی ادامه داد: بر اساس نتایج بررسی‌ها، حداکثر 25 رأس قوچ و میش ارمنی از زیستگاه خود در جزیره‌ی کبودان به علت بحران آب و کاهش سطح تراز دریاچه‌ی ارومیه، پدیدار شدن خشکی‌های جدید و نیز به هم پیوستگی جزائر خارج شده‌اند که با تلاش محیطبانان در حال بازگشت به جزیره هستند.

عباس‌نژاد گفت: امسال هیچ‌گونه خروج گوزن زرد از جزائر دریاچه‌ی ارومیه گزارش نشده و این جزایر کاملاً به وسیله‌ی دوربین‌هایی پایش می‌شوند.

وی ادامه داد: امسال دومین سالی است که شاهد خروج حیات وحش از زیستگاه‌های خود در جزایر دریاچه‌ی ارومیه هستیم.

عباس‌نژاد افزود: محیط زیست، تلاش خود را در راستای حفاظت از گونه‌های مذکور می‌کند و از جوامع محلی و نیز دوستداران محیط زیست و طبیعت و تشکل‌های زیست محیطی درخواست همکاری در راستای حفاظت مطلوب دارد.

وی از مردم محلی خواست از هرگونه شکار گونه‌های یاد شده جلوگیری و در صورت مشاهده‌ی نمونه‌ای از این قبیل تخلفات آن را به محیط زیست گزارش کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی یادآور شد: امنیت زیستگاهی به وجود آمده در جزائر اشک و کبودان کاملاً حاکم بوده و اخیراً نیز 20 هزار لیتر آب شیرین و سه تن علوفه برای حیات وحش به‌وسیله بالگرد ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 310 رأس گوزن زرد و بیش از 1400 رأس قوچ و میش ارمنی در جزائر پارک ملی دریاچه‌ی ارومیه زیست می‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *