پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۱۲:۵۲

به گزارش خبرنگار مهر، علی مرگدری، صبح پنجشنبه در جمع مدیران استانی گفت: سالانه حدود چهار میلیون زائر خارجی به مشهد می آیند…

به گزارش خبرنگار مهر، علی مرگدری، صبح پنجشنبه در جمع مدیران استانی گفت: سالانه حدود چهار میلیون زائر خارجی به مشهد می آیند و بر اساس توافق انجام شده قرار است مدیران خراسان رضوی آن ها را به سوی استان گلستان هدایت کنند.

وی با تاکید بر این که این اقدام اتفاق جدیدی را در سرمایه گذاری استان رقم می زند، افزود: قرار است پس از دهه اول ماه محرم سرمایه گذاران مشهدی با سفر به گلستان ضمن بررسی دقیق این خطه، زمینه های سرمایه گذاری گردشگری و کشاورزی را اعلام کنند.

وی با بیان این که ظرف مدت یک ماه تا ۴۰ روز تمهیدات عملیاتی لازم انجام خواهد شد، بیان کرد: گروه سرمایه گذار قابلیت های بالایی دارد که در استان گلستان از آن استفاده خواهد شد.

مرگدری در ادامه به ظرفیت کشاورزی استان در بخش گندم اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید گندم استان یک میلیون تن است که در سالهایی مثل سالی که گذشت به دلایلی همچون خشکسالی، یخ زدگی و سرما این رقم تا ۷۰۰ هزار تن کاهش یافت.

وی اذعان کرد: پیش تر، گندم استان به صورت خام در اختیار استان های دیگر قرار می گرفت اما در حال حاضر تلاش بر این است که گندم با ایجاد ارزش افزوده مناسب به دیگر استان ها ارسال شود.

مرگدری ضمن تاکید بر کیفیت بالای گندم استان، ادامه داد: به دلیل بالا بودن گلوتن و کیفیت گندم گلستان بسیاری از استان های کشور خواهان گندم ما هستند و به سمت استان جذب می شوند، که طی جلساتی با سازمان صنعت معدن و تجارت و نیز کارخانجات آرد پیگیر این موضوع هستیم.

وی تصریح کرد: پس از خرید گندم و هرگونه کالای کشاورزی دیگر به کشاورزان رسید داده می شود و گندمی که در انبارها موجود است همگی دارای شناسنامه اند چراکه باید پول آن به کشاورزان پرداخت شود.

وی در خصوص اینکه گفته می شود بین کشاورز و انباردار و سیلو، قرارداد محکمی جهت پرداخت بسته نمی شود و سوءاستفاده های مالی بالایی در این رابطه انجام می گیرد، گفت: بر اساس قانون هر ساله دولت بعضی از محصولات استراتژیک را به حالت خرید تضمینی از کشاورزان تحویل می گیرد که یکی از محصولات گندم است که هر ساله قیمت آن از سوی دولت اعلام می شود.

به گفته مرگدری، گندم کار پس از دریافت رسید، ظرف مدت یک هفته تا ۱۰ روز پول خود را دریافت می کند البته در مواردی نادر مشاهده شده در بعضی سال ها این پرداخت تا یک ماه هم طول کشیده است.

وی افزود: در هر حال مراکز خرید دولتی موظفند در زمان گفته شده پول کشاورزان را پرداخت کنند و مواردی که کشاورزان گندم خود را به مراجع غیر دولتی و یا خصوصی ارائه می دهند دیگر بر عهده ما نخواهد بود.

علی مرگدری در پاسخ به این سوال که گفته می شود بعضی کارخانجات آرد با استفاده از گندم فاسد و آلوده اقدام به تولید آرد کرده و آن را در اختیار مردم قرار می دهند گفت: از ابتدای فعالیت دولت تا به امروز هیچ مورد مستندی نداشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *