شنبه، ۰۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۳

ˈحسین نبی لوˈروز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران در مشهد افزود: ظرفیت زکات در کشور بسیار بالاست و فقط بر اساس آنچه…

ˈحسین نبی لوˈروز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران در مشهد افزود: ظرفیت زکات در کشور بسیار بالاست و فقط بر اساس آنچه که وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرده است در این حوزه بیش از 200 هزار میلیارد ریال ظرفیت زکات واجب و مستحبی وجود دارد.

وی گفت: سال گذشته بیش از دو هزار و 700 میلیارد ریال زکات در کشور جمع آوری شد که البته این میزان طی چند سال اخیر رشد خوبی داشته است اما نسبت به ظرفیت موجود خیلی قابل توجه نیست.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه شورای عالی زکات کشور از حدود 10 سال قبل به کمیته امداد امام(ره) واگذار شده است،افزود: در سال نخست واگذاری، درآمد زکات 10 میلیارد ریال بود اما سال گذشته این میزان به دوهزارو700 میلیارد ریال رسید که نسبت به برنامه مصوبی در سال 92 رشد بیش از38 درصدی داشت.

نبی لو با بیان اینکه خراسان رضوی در ردیف چهارمین استان کشور از نظر ردیف درآمدی زکات قرار دارد، اظهار کرد: از کل وجوهات جمع آوری شده در کشور 400 میلیارد ریال آن از محل زکات فطره بوده است.

وی افزود: از محل وجوهات جمع آوری شده زکات کشور در سال گذشته علاوه بر آنکه بخشی به خانواده های نیازمند اختصاص یافت همچنین پنج هزارو 49 پروژه عمرانی از محل آن در روستاها اجرا شد ضمن اینکه دولت هم 300 میلیارد ریال به این امر کمک کرد.

وی گفت: از کل وجوهات زکات، یکهزار میلیارد ریال آن برای امور نیازمندان هزینه و مابقی صرف اجرای پروژه های عمرانی در روستاها شد.

این مسوول افزود: بیشترین میزان زکات پرداختی در سال گذشته مربوط به شهرهای مریوان و کلاله بود که در هر یک از آنها بیش از 40 میلیارد ریال زکات جمع آوری شد.

وی بیان کرد: امسال هم بر اساس برنامه مصوب، باید دوهزار و 300 میلیارد ریال زکات جمع آوری شود اما رقمی که ادارات کل استانها و شهرستانهای کمیته امداد پیشنهاد داده اند جذب حدود چهار هزار میلیارد ریال زکات است.

2713/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.