دوشنبه، ۱۴ مهر ۹۳ - ۰۳:۵۵

یک دکترای تنوع‌زیستی با اشاره به فقدان فرهنگ لازم در جهت نگهداری از حیوانات در کشور گفت: زیرساخت‌های اجتماعی و قانونی نیز فراهم…

یک دکترای تنوع‌زیستی با اشاره به فقدان فرهنگ لازم در جهت نگهداری از حیوانات در کشور گفت: زیرساخت‌های اجتماعی و قانونی نیز فراهم نیست.

حسین ظهوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، با اشاره به روز جهانی حیوانات اهلی با تأکید بر این‌که مخالف نگهداری حیوانات نیستم، افزود: در فرهنگ ما نگهداری حیوانات کاملاً به تبعیت از غرب و با کپی‌برداری صرف صورت گرفته است.

وی با اشاره به این‌که چیزی به عنوان نگهداری حیوانات در فرهنگ ما وجود نداشته است و تنها نگهداری حیوانات به عنوان سگ گله و یا سگ شکار در فرهنگ ما مرسوم بوده است، گفت: کشور ما با فرهنگ ایرانی اسلامی چنین چیزی را نمی‌پذیرد و با توجه به این‌که زیرساخت لازم برای نگهداری حیوانات در خانواده‌ها و جامعه وجود ندارد، نگهداری از آنها فقط برای خود حیوانات آسیب‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

نماینده IUCN در ایران تصریح کرد: گرفتن فرهنگ غرب که هیچ زیرساختی برای آن در داخل کشور فراهم نیست عواقبی را به دنبال دارد که تنها حیوانات متحمل آن خواهند شد.

وی به وجود تشکل‌های حمایت از حیوانات به ویژه سگ در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: در خارج از کشور برای حیوانات اهلی چون سگ و گربه حقوق قائل‌اند، حتی شغل‌های پردرآمدی در ارتباط با نگهداری از حیوانات اهلی وجود دارد، درصورتی که در ایران هیچ حقوقی برای حیوانات قائل نیستیم و صرفاً به منظور تبعیت از فرهنگ غرب بدون در نظر گرفتن الزامات حفاظتی و حمایتی و از روی چشم و هم‌چشمی اقدام می‌شود.

ظهوری عنوان کرد: زمانی که هیچ زیرساخت فرهنگی، اجتماعی و حتی قانونی برای نگهداری از حیوانات در کشور وجود ندارد، باید در مقابل این نوع رفتارهای تقلیدی ایستاد و تا زمانی که شرایط و این فرهنگ در کشور نهادینه نشده است نباید اصراری برای نگهداری حیوانات در خانه وجود داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک با تأکید بر این‌که حیوانات نیازمند رسیدگی و محبت هستند، اظهار کرد: نگهداری حیوان در خانه با مسئولیت‌هایی همراه است. به هیچ عنوان نمی‌توان از زیر بار آن شانه خالی کرد و یا درصورت عدم توانایی در برآورده کردن نیاز حیوانات به راحتی آنها را رها کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.