یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۷

راز خشک شدن دریاچه کیو خرم‎آباد آشکار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دریاچه “کیو” با مساحت هفت هکتار و…

راز خشک شدن دریاچه کیو خرم‎آباد آشکار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دریاچه “کیو” با مساحت هفت هکتار و عمق بین سه تا هفت متر در شمال غربی شهر خرم‌آباد قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، این دریاچه از ارزش‎های توریستی درون شهری برخوردار بوده، همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.

بعد از شش ماه از افتتاح اولین زیرگذر مرکز لرستان یعنی میدان بسیج، زیرگذر میدان 22 بهمن نیز با هزینه سه میلیارد تومان به عنوان دومین پروژه عمرانی در سطح شهر با حضور مسئولان وقت استان افتتاح شد.

این زیرگذر در تاریخ 18 اسفند 87 آغاز و تا تاریخ 25 مهر 88 در مدت هشت ماه پایان یافت. پروژه‎ای که حرف و حدیث‎های زیادی را با خشک شدن آب دریاچه کیو به همراه داشت.

نکته قابل توجه در این زمینه تاکید بر کار کارشناسی احداث زیرگذر میدان 22 بهمن بود موضوعی که در اولین واکنش به آن مدیر کل وقت حفاظت محیط زیست استان اعلام کرد این طرح گزارش ارزیابی ندارد و هیچ مطالعه ای در این زمینه انجام نگرفته است.

با اتمام پروژه میدان 22 بهمن خشک شدن تدریجی دریاچه کیو نیز به وضوح آشکار شد.

در آن زمان مدیر عامل وقت سازمان همیاری شهرداری اعلام کرده بود که آب‎های کیو از طریق کانال‎هایی به رودخانه خرم‎آباد هدایت شدند و خشک شدن دریاچه ارتباطی با زیرگذر ندارد.

موضوع خشک شدن دریاچه و علت اصلی آن بارها و بارها توسط ایسنا و سایر رسانه‎های استان پیگیری شده بود ولی صحبت‎های کارشناسان دلیل اصلی موضوع را(احداث زیرگذر) تایید و رد کرده بودند.

‌مراد کرمی، عضو شورای شهر وقت خرم‎آباد در گفت‎وگو با ایسنا عامل اصلی خشک شدن دریاچه کیو را این زیرگذر اعلام کرده بود و بر گفته خود نیز مصر بود.

وی گفته بود: خشک شدن دریاچه و فروکش کردن مستمر آب این پهنه آبی ناشی از اجرای کارشناسی نشده این طرح است.

کرمی مسدود شدن مسیر انتقال آب از سفره های زیرزمینی به دریاچه به دلیل اجرای طرح زیرگذر را عامل اصل خشک شدن زودهنگام دریاچه دانست و می افزاید: این طرح از ابتدا در قالب روگذر مطالعه و ارایه شده، اما بدون مطالعه و کار کارشناسی به زیرگذر تبدیل شد.

وی خاطرنشان کرد: به رغم تلاش‌های زیاد مسؤولان و کارشناسان برای توقف طرح و برخلاف نظر کارشناسان خارج از استان که اعلام کردند، این طرح مشکلی برای دریاچه ایجاد نخواهد کرد، استاندار سابق لرستان بدون توجه به دیدگاه های کارشناسان بر اجرای این طرح اصرار داشت و در نهایت منجر به بروز این مشکل شد. در حال حاضر بخش زیادی از رگه‌های آب دریاچه کیو مسدود شده و این دریاچه همه ساله زودتر از موعد معمول خشک می‌شود.

کرمی گفته بود: طبق نظر کارشناسان محلی، آب موردنیاز دریاچه کیو از دو منبع شامل سفره لایه‌های آهکی و آبهای زیرزمینی در مسیر تپه شهدا و سفره مربوط به آب‌های زیرسطحی دامنه مخملکوه تأمین می‌شود که پس از اجرای پروژه زیرگذر میدان 22 بهمن مسیر رگه‌های آب مربوط به سرچشمه مخملکوه برای همیشه مسدود شد و این دریاچه دچار خسارت و خشکی شد.‌

در این باره مدیر مطالعات منابع آبی آب منطقه‌ای لرستان صحبت‎های کرمی را رد کرده بود و گفته بود: تاثیر زیرگذر میدان 22 بهمن در خشکی دریاچه خیلی جزیی بوده است.

مظفر زیودار بیان کرد: دفتر مطالعات آب منطقه‌ای استان درخواست 50 میلیون تومان اعتبار جهت بررسی وضعیت چشمه کیو را داشته تا با مواد رنگی و ژئوفیزیک محل گذر آب چشمه کیو را ردیابی کنند.

وی افزود: در سال‎هایی که پوشش برف زیاد است، مقدار تداوم آب و آبدهی دریاچه کیو زیاد بوده و سرریز می‌کند.

وی در خصوص تاثیر داشتن یا نداشتن زیر گذر میدان 22 بهمن خرم‌آباد در خشکی چشمه کیو، اظهار کرد: خیلی علمی نیست که بگوییم این پروژه در خشکی دریاچه تاثیر داشته است، چرا که در زمان احداث زیرگذر، چشمه کیو جوشید و دریاچه پر از آب شد، اگر این پروژه در خشکی کیو تاثیر داشته، تاثیری خیلی جزیی بوده است، اما با توجه به اینکه دریاچه کیو فصلی است بنابراین پرآبی آن بستگی به میزان بارش برفی دارد که بر کوه‎های خرم‌آباد قرار می‌گیرد.

این صحبت‎های معاون منطقه‎ای در حالی عنوان شده که امروز استاندار لرستان پرده از راز خشک شدن دریاچه کیو برداشت.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه دریاچه کیو یک ظرفیت غیرقابل انکار در جهت توسعه گردشگری و به تبع آن اشتغالزایی است، گفت: به جرأت می‎توان گفت با صرف مقداری هزینه، کیو به یک ظرفیت مورد اعتنا در بخش گردشگری تبدیل خواهد شد.

وی در رابطه با علت اصلی خشک شدن این دریاچه اذعان کرد: به جرأت می‎توان گفت عامل اصلی خشک شدن این دریاچه، زیرگذر میدان 22 بهمن خرم‎آباد است که باعث شد این جاذبه تا سرحد نابودی پیش رود.

بازوند با اشاره به اینکه خوشبختانه دریاچه کیو دائمی شده است، تصریح کرد: متأسفانه با انتقال آب از مکانی دیگر به کیو 60 درصد پرتی را شاهد هستیم، الان 120 لیتر در ثانیه آب وارد دریاچه می‎شود.

این مقام عالی دولت در استان بر ضرورت اجرای کارهای زیرساختی در این دریاچه تأکید کرد و گفت: انتقال آب به کیو هزینه‎های زیادی به همراه دارد که نباید به راحتی بگذاریم آنها از بین بروند. ایجاد سدهای لاستیکی راه جلوگیری از پرت آب بوده که با این کار به راحتی می‎توان ورود 120 لیتر را به 40 تا 50 لیتر رساند و آب دائمی را نیز داشته باشیم.

استاندار خاطرنشان کرد: در نظر داریم طرح موزیکال در این دریاچه را اجرا کنیم که این امر نیازمند 2.5 تا 3 میلیارد تومان است ولی نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *