سه شنبه، ۲۳ آذر ۹۵ - ۰۸:۴۳
دوربین دید در شب

ساخت دوربین دید در شب در ابعاد عینک آفتابی توسط دانشمند ایرانی دانشگاه استرالیا در حالی انجام شده که این دوربین دارای وزن…

ساخت دوربین دید در شب در ابعاد عینک آفتابی توسط دانشمند ایرانی دانشگاه استرالیا در حالی انجام شده که این دوربین دارای وزن بسیار پایینی بوده و نسبت به دوربین های NGV ارتش آمریکا دارای مزایای بیشتری است . برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .

دوربین دید در شب بصورت کلی با استفاده از یک لنز شیئی کار می کند که امواج مادون قرمز را جمع آوری کرده و به تیوب‌ های خلاء  ارسال می کند . سپس در این تیوب ها فوتون‌ هایی آزاد شده که به صفحه های مملو از سوراخ های ریز برخورد می کند . در این برخورد طی واکنشی که انجام می شود فوتون نوری اولیه آزاد خواهد شد که باعث ایجاد یک تصویر با طول موج سبز می شود . اما مشکل اساسی اینجاست که برای انجام این فرآیند، دوربین نیازمند یک منبع تغذیه با توانایی تولید چند هزار ولت برق است .

حالا دانشمند ایرانی دانشگاه استرالیا آقای محسن رحمانی با استفاده از یک تکنیک جدید کاری کرده تا دیگر دوربین های دید در شب نیازی به منابع تغذیه بسیار سنگین نداشته باشند . در این روش او  با استفاده از یک لایه نازک نانویی از جنس آرسنید آلمینیوم گالیوم یک صفحه نازک ساخته که می تواند همان تصویر با طول موج سبز را با یک منبع تغذیه بسیار کوچک که درون قاب عینک آفتابی نیز جا می شود بسازد .

ساخت دوربین دید در شب در ابعاد عینک آفتابی توسط دانشمند ایرانی دانشگاه استرالیا

البته این عینک آفتابی که در حقیقت یک دوربین دید در شب است هنوز بصورت کامل ساخته نشده و در حال انجام مراحل آزمایشی است . اما امید است با همکاری سازمان پروژه‌ های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی دارپا این عینک دید در شب خیلی زود ساخته و برای استفاده در عملیات های نظامی آماده شود .

ایده اصلی محسن رحمانی از این جهت پر اهمیت است که او قصد دارد نور غیر قابل رویت در طبیعت را در یک عینک آفتابی تبدیل به یک نور قابل رویت کند .

[highlight]منبع : defenseone[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.