شنبه، ۰۶ شهریور ۹۵ - ۰۴:۲۱
ربات هشت پا ژله ای

ساخت ربات هشت پا ژله ای توسط مهندسان هاروارد در حالی این روزها مورد توجه رسانه ها و محافل علمی قرار گرفته است…

ساخت ربات هشت پا ژله ای توسط مهندسان هاروارد در حالی این روزها مورد توجه رسانه ها و محافل علمی قرار گرفته است که تمام قسمت‌های این ربات حتی بورد و مدارهای الکترونیک آن از مواد نرم درست شده‌‌اند و به صورت خودمختار حرکت می‌کند و هیچ اپراتوری برای کنترل نیاز ندارد. این ربات از تلفیقی از چاپ سه‌بعدی و دانش مهندسی مکانیک و ریزسیال‌شناسی درست شده است و می‌تواند پیش‌درآمدی برنسل جدید ماشین‌های نرم و خودمختار باشد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در حالی هشت‌پا یا اختاپوس این موجود جالب دریایی می تواند منبع الهام‌بخش خوبی برای ساخت یک ربات نرم باشد که این جاندار، هوشمندترین نرم‌تن و یکی از پیشرفته‌ترین بی‌مهرگان است که  چیره‌دستی و مهارت آن در استفاده از پاهایش در یک بدن کاملا نرم با هم ترکیب شده‌اند و این جانور یک مدل ایده‌آل برای یک ربات نرم است که می‌خواهد چیزی فراتر یک کرم مکانیکی باشد.

نسل فعلی ربات‌های نرم در واقع کاملا نرم نیستند. بسیاری از آنها برای سیستم کنترل‌شان اجزای سخت هم مثل، سیم‌های حرارتی، باتری و صفحه مدار هم دارند یا اینکه به نوعی سیستم کنترل خارجی متصل شده‌اند.

محققان دانشگاه هاروارد برای کنار گذاشتن این موانع اکتوبات را ساختند. این ربات نه تنها هیچ استخوان‌بندی درونی ندارد، بلکه به کمک یک سیستم بادی حرکت می‌کند. این سیستم بادی از لوله‌ها و تیوب‌هایی تشکیل شده که نیروی آن را هیدروژن پراکسید تامین می‌کند. وقتی این ماده با کاتالیزگر پلاتینیوم واکنش می‌دهد به بخار آب و اکسیژن تجزیه می‌شود.

به عبارتی دیگر ربات هشت پا ژله ای ساخته شده توسط مهندسان هاروارد نه تنها اسکلت داخلی ندارد، بلکه حرکات آن با بهره‌گیری از یک سیستم پنوماتیک انجام می‌گیرد.

البته باید گفت که پنوماتیک یا نیوماتیک – برگرفته از واژه یونانی πνεῦμα به معنی نفس یا هوا – نوعی فناوری است که به مطالعه و به‌کارگیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می‌پردازد. در این مورد، ربات شامل یک سری لوله و کیسه‌هایی است که با پراکسید هیدروژن کار می‌کنند. زمانی که پراکسید فعال با یک کاتالیزور پلاتین برخورد می‌کند، خیلی سریع به آب و اکسیژن تجزیه می‌شود.

انبساط این ترکیب باعث می‌شود که پاهای اکتوبات حرکت کند. اما نکته هوشمندانه این است که این واکنش شیمیایی را قطعات الکترونیکی کنترل نمی‌کنند، بلکه یک قطعه ساده و نرم الکترونیکی حرکات ربات را هدایت و کنترل می‌کند تا کارهای مورد نظر را انجام دهد.

با هم در میهن پست تصاویری از ربات هشت پا ژله ای را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]newatlas[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.