جمعه، ۱۸ تیر ۹۵ - ۱۰:۵۹
ربات Pleurobot

ساخت ربات Pleurobot با تقلید از حرکت سمندر  در حلی توسط پژوهشگران موسسه‌ی پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL) انجام شده است که است که…

ساخت ربات Pleurobot با تقلید از حرکت سمندر  در حلی توسط پژوهشگران موسسه‌ی پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL) انجام شده است که است که این ربات با ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند با ساختار اسکلتی همچون استخوان‌های سمند که بصورت سه بعدی چاپ شده‌اند حرکت کند تا مفاصل موتوری و مدارهای الکترونیکی که نقش شبکه‌ی عصبی آن را ایفا می‌کنند این ربات را از نمونه های مشابه خود متمایز نماید. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ربات Pleurobot که در طراحی آن از یک گونه‌‌ی سمندر موسوم به Pleurodeles waltl الهام گرفته شده، قادر به راه رفتن، خزیدن و حتی شنا در زیر آب است. نتایج به دست آمده از توسعه‌ی این ربات در ژورنال Royal Society منتشر شده است.

آکی آیسپیرت و تیم تحت سرپرستی وی در آزمایشگاه بایورباتیک EPFL در گذشته نیز ربات‌هایی را به شکل سمندر ساخته بودند، اما این نخستین باری است که آنها رباتی را که دقیقا بر اساس حرکت سه بعدی اسکلت یک جاندار است، توسعه داده‌اند. دانشمندان از ویدئوی اشعه‌ی ایکسی که از نمای بالا و کنار ۶۴ نقطه از اسکلت سمندر را در حین حرکت این جاندار در داخل آب و بر روی زمین، ردگیری می‌کرد، استفاده کرده‌اند.

پژوهشگران Pleurobot را با تعداد استخوان‌ها و مفاصل کمتری نسبت به سمندر واقعی طراحی کرده‌اند. این ربات تنها از ۲۷ موتور و ۱۱ جزء در امتداد ستون فقرات خود بهره می‌برد، این در حالی است که دوزیست یاد شده دارای ۴۰ مهره و چندین مفصل است که برخی از آنها حتی قادر به چرخش آزادانه و حرکت به طرفین یا بالا و پایین هستند. در طول فرایند طراحی، پژوهشگران موفق به تشخیص حداقل تعداد جزء موتوری مورد نیاز و همچنین مکان بهینه‌ی آن‌ها در امتداد بدن ربات شدند. به عنوان یکی از نتایج طراحی Pleurobot بدین شکل، می‌توان به این اشاره کرد که این ربات قادر به بازسازی بسیاری از حرکات سمندر است.

برای آیسپیرت، حرکت و جابجایی مهره‌داران یک تعامل پیچیده بین نخاع، بدن جاندار و محیط پیرامون آن است. این نخاع است که به جای مغز حرکت را کنترل می‌کند. بنابراین بازسازی حرکت سمندر، بینشی را در خصوص چگونگی عملکرد نخاع و تعامل آن با بدن ایجاد می‌کند. رباتی که تا این حد، دقیق ویژگی‌های بیومکانیکی بدن را بازسازی می‌کند، می‌تواند به ابزاری سودمند جهت بررسی این تعامل‌ها بدل شود.

آیسپیرت بر این باور است که درک اصول تعامل بین نخاع و حرکت بدن، در توسعه‌ی روش‌های درمانی و اندام‌های عصبی مصنوعی (neuroprosthetic) برای بیماران فلج و قطع عضو سودمند خواهد بود. او همچنین معتقد است که روش‌های طراحی بکار رفته در Pleurobot می‌تواند در توسعه‌ی بایوربات‌های دیگری که به ابزارهای مهمی در حوزه‌ی علوم اعصاب و بیومکانیک بدل خواهند شد، مورد استفاده قرار گیرد.

با هم در میهن پست تصاویری از ربات Pleurobot را تماشا می کنیم

 

برای نمایش تصاویر متحرک ربات Pleurobot بر روی تصاویر پایین کلیک کنید

منبع: epfl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.