سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۱۱:۱۳

این روزها چیزی که در اراک بسیار به چشم می‌خورد‌، شیروانی‌های رنگارنگی‌ است که بر سقف خانه‌ها بال باز کرده‌اند و اگر برق…

این روزها چیزی که در اراک بسیار به چشم می‌خورد‌، شیروانی‌های رنگارنگی‌ است که بر سقف خانه‌ها بال باز کرده‌اند و اگر برق آفتاب مستقیم به چشم نزند بی‌گمان توهم حضور در یکی از شهرهای شمالی کشور رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

غلامحسن الله‌دادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، با بیان اینکه بسیاری از سقف‌های شیروانی که در این استان احداث می‌شود جنبه تزئینی داشته، کاربردی نیست و به نوعی جزو تجملات منزل به حساب می‌آید، گفت: سقف‌های شیروانی از نوع سقف‌های سبک هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اظهار کرد: این نوع سقف‌ها در کارخانه‌ها و سوله‌ها بسیار کاربرد دارد و دلیل کاربرد آن عریض بودن، وزن سبک و مانور اجرایی است که در این مکان‌ها به وجود می‌آورد.

این استاد دانشگاه با اشاره به ساخت غیر اصولی شیروانی منازل بیان کرد: علیرغم سبک بودن این سقف‌ها اما، با توجه به اینکه اراک نسبتأ روی خط زلزله قرار دارد ساخت بدون مجوز و غیر اصولی این سقف‌ها می‌تواند در مواقع بروز خطری همچون زلزله، مشکل‌آفرین باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی ادامه داد: نوع سقف شیروانی در شمال کشور به علت بارندگی بیشتر رایج است و در اراک این نوع سقف نیاز نیست.

وی در خصوص یکی از علت‌های ایجاد این سقف‌ها در جایی که به آن نیاز نیست عنوان کرد: هزینه ساخت یک طبقه ساختمان نسبت به هزینه ایجاد طبقه‌ای با این سقف‌ها بسیار بیشتر است و خانواده‌ها اغلب با این کار می‌خواهند هزینه کمتری پرداخت کنند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به معماری کهن و اصولی ایران اظهار کرد: با کناره‌گیری از تجملاتی مانند سقف شیروانی بدون کاربرد و بهره‌گیری از معماری باشکوه ایرانی به سبک جدید نیز می‌توان نماهای زیبایی را به وجود آورد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *