پنجشنبه، ۱۹ اسفند ۹۵ - ۰۷:۴۲
ساخت لاستیک خودرو

ساخت لاستیک خودرو با پودر پوست تخم‌ مرغ و پوست گوجه‌ فرنگی در حالی توسط محققان آمریکایی انجام گرفته است که آن ها با…

ساخت لاستیک خودرو با پودر پوست تخم‌ مرغ و پوست گوجه‌ فرنگی در حالی توسط محققان آمریکایی انجام گرفته است که آن ها با پودر پوست تخم‌ مرغ و پوست گوجه‌ فرنگی تایر جدیدی به عنوان جایگزی تایرهای معمولی خودروها ساخته اند که بسیار مقاوم هست و این در حالی است که تایرهای معمولی خودرو از حدود ۳۰ درصد کربن سیاه تشکیل شده‌اند که ماده‌ای غنی کننده است که بر دوام لاستیک می‌افزاید. کربن سیاه ماده‌ای بر پایه نفت است و این بدان معناست که دوست‌دار محیط زیست نیست. در ادامه با میهن همراه شوید.

دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو ساخت لاستیک خودرو با پودر پوست تخم‌ مرغ و پوست گوجه‌ فرنگی را این گونه انجام داده اند  که آن ها با ماده سبزتر و پاک‌ تری اقدام به تولید لاستیک تایر خودرو کرده‌اند که جایگزین خوبی برای لاستیک‌های معمولی به شمار می‌رود. این دانشمندان تایرهای جدید را از پوسته تخم‌مرغ و پوست گوجه‌فرنگی تولید کرده‌اند.

محققان پسماندهای به جا مانده از تخم‌مرغ و گوجه را در قالب پسماندهای صنعتی تهیه می‌کنند. آن ها پوسته تخم‌مرغ و پوست گوجه‌فرنگی را خشک و تبدیل به پودر می‌کنند. وقتی این پودر را به لاستیک اضافه می‌کنند، باعث مقاوم‌تر و محکم‌تر شدن لاستیک می‌شود و انعطاف‌پذیری آن را حفظ می‌کند.

این ویژگی به خاطر این واقعیت است که ذرات متخلخل پوسته تخم‌مرغ سطح بزرگی دارند و سطح تماس بیشتری را با لاستیک برقرار می‌کند. این در حالی است که ذرات پوست گوجه‌فرنگی در دماهای بالا ثبات و پایداری بالایی دارند و همچنین حاوی الیاف سخت است.

در واقع، محققان Ford و Heinz از پوست این دو ماده غذایی برای تولید بخش‌های داخلی خودرو استفاده کرده‌اند در حالی که دانشمندان دانشگاه Tuskegee از این پوسته‌ها برای تولید پلاستیک‌های زیستی انعطاف‌پذیر استفاده کرده‌اند.

هدف محققان از تولید این قبیل تایرها تولید لاستیک‌ها و تایرهای باداوم‌تر و محکم‌تری هستند. این کار باید وابستگی آمریکا را به نفت خارجی کاهش دهد و پسماندها را از صنعت غذایی دور نگه دارد. تایری که با پوسته تخم‌مرغ و پوست گوجه تولید می‌شود، تایر قهوه‌ای مایل به قرمزی است که پیش از استفاده باید به رنگ سیاه رنگ‌آمیزی شود.

منبع  news.osu

یک دیدگاه برای “ساخت لاستیک خودرو با پودر پوست تخم‌ مرغ و پوست گوجه‌ فرنگی”

  1. نظام الملک گفت:

    اصلا باورم نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.