دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۹

ویوک ردی، مدیر «خدمات آریتمی» در بیمارستان ماونت سینای امریکا، نخستین ضربان‌ساز جهان را ابداع کرده که تمامی خدمات ضربان‌سازهای معمولی را ارائه…

ویوک ردی، مدیر «خدمات آریتمی» در بیمارستان ماونت سینای امریکا، نخستین ضربان‌ساز جهان را ابداع کرده که تمامی خدمات ضربان‌سازهای معمولی را ارائه می‌کند و از آزمایش‌های یکساله سربلند بیرون آمده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مطالعه‌ای 32 بیمار دارای ضربان قلب کند، ضربان‌ساز را در دو بیمارستان در پراگ و یک بیمارستان در آمستردام دریافت کردند و یافته‌های حاصل از عملکرد ابزار و همچنین بازدهی بیمار در طول 12 ماه نشان داد عملکرد این ضربان‌ساز معادل ضربان‌سازهای معمولی است.

دکتر ویوک ردی در این باره گفت: این نخستین باری است که ما داده‌های یک ساله را برای این فناوری ضربان‌ساز قلبی بی‌سیم مشاهده کرده‌ایم. یافته‌های ما همچنین عملکرد نویدبخش و ایمنی این ابزار غیرتهاجمی را نشان می‌دهد.

ضربان‌ساز مینیاتوری و بی‌سیم جدید مستقیما در درون قلب بیمار قرار می‌گیرد. این ابزار به یک لوله نقره‌ای فلز ریز شباهت دارد و از یک باتری سه‌گانه A کوچک‌تر است. طول آن چند سانتی‌متر گزارش شده و در واقع کمتر از 10 درصد اندازه یک ضربان‌ساز معمولی است.

این سیستم با نظارت کامل بر ریتم‌های الکتریکی قلب بیمار عمل می‌کند و در صورت کندشدن بیش از اندازه این عضو حیاتی، تحریک الکتریکی را برای رفع این حالت انجام می‌دهد.

بیش از چهار میلیون بیمار در سراسر جهان از ضربان‌ساز استفاده می‌کنند و هر ساله 700 هزار بیمار جدید آن را دریافت می‌کنند.

ردی جزئیات سامانه خود را در سی و پنجمین نشست علمی انجمن ریتم قلب در سان‌فرانسیسکو ارائه کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.