چهارشنبه، ۱۲ مهر ۹۶ - ۰۳:۲۹
الماس بسیار سخت

ساخت نوعی الماس بسیار سخت از جنس شهاب سنگ در آزمایشگاه در حالی توسط دانشمندان استرالیایی انجام شده که این الماس سخت تر…

ساخت نوعی الماس بسیار سخت از جنس شهاب سنگ در آزمایشگاه در حالی توسط دانشمندان استرالیایی انجام شده که این الماس سخت تر از تمامی انوع الماس های یافت شده در طبیعت است . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

همانطور که می دانید الماس سخت ترین ماده در طبیعت محسوب می شود که از آن در صنعت حتی برای برش فلزات و همچنین سنگ ها نیز استفاده می شود . اما حالا دانشمندان استرالیایی موفق به ساخت نوعی الماس بسیار سخت از جنس شهاب سنگ در آزمایشگاه شده اند که از هر نوع الماسی سخت تر است . این الماس از نوع لونسدالیت بوده و این نوع در تعداد معدودی از شهاب سنگ ها یافت شده .

[box type=”success” ]جالب است بدانید لونسدالیت یک نوع الماس شش ضلعی بوده که به افتخار کاتلین لانسدیل کاشف آن به این نام گذاری شده است . لونسدالیت برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ در شهاب سنگ Canyon Diablo کشف شد . کاتلین لانسدیل با بررسی بلورهای میکروسکوپی این شهاب سنگ الماس لونسدالیت را در آن کشف کرد .[/box]

اکثر الماس های موجود در طبیعت از کربن بوده و در یک ساختار مکعبی ساخته شده اند اما الماس لونسدالیت دارای یک ساختار شش ضلعی می باشد و به همین دلیل دانشمندان توانسته اند از این جنس یک نوع الماس بسیار سخت که گفته شده تا ۵۸ درصد از الماس های معمولی سخت تر است را بسازند .

ساخت نوعی الماس بسیار سخت از جنس شهاب سنگ در آزمایشگاه

اما در ساخت این الماس بسیار سخت از فناوری نانو نیز استفاده شده و دانشمندان معتقدند که این نوع الماس دارای مقاوت خارق العاده ای است .

در مورد کاربرد این الماس بسیار سخت باید گفت که قطعا بعید است از آن در ساخت جواهرات استفاده شود .محققان دانشگاه استرالیا قصد دارند نمونه ای از این الماس را برای استفاده در معادن با هدف برش سنگ های بسیار سخت به کار گیرند .

گزارش ساخت و شرح کامل این پژوهش بزرگ که دانشمندان استرالیایی را چندین سال به خود مشغول کرده بود در مجله علمی Scientific Reports به چاپ رسیده است .

[highlight]منبع[/highlight]    newatlas

یک دیدگاه برای “ساخت نوعی الماس بسیار سخت از جنس شهاب سنگ در آزمایشگاه”

  1. كمند گفت:

    ظریف کار شده 👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.