دوشنبه، ۰۶ مرداد ۹۹ - ۱۰:۳۳
ساخت نیروگاه هسته ای در مریخ

ساخت نیروگاه هسته ای در مریخ این روزهای در حالی خبرساز شده که آمریکا قصد دارد رآکتور هسته‌ ای با قابلیت فعالیت در…

ساخت نیروگاه هسته ای در مریخ این روزهای در حالی خبرساز شده که آمریکا قصد دارد رآکتور هسته‌ ای با قابلیت فعالیت در ماه و مریخ را بسازد.

ایالات متحده آمریکا برنامه‌های فضایی بلندپروازانه‌ای دارد. این کشور می‌خواهد رآکتور هسته‌ای بسازد که امکان فعالیت آن روی ماه و مریخ وجود داشته باشد.

وزارت انرژی آمریکا درخواست رسمی برای ساخت سیستم «شکافت سطح» را ارائه کرده که امکان زندگی بلندمدت انسان در محیط خشن فضا را فراهم می‌کند. به گزارش تایم، آزمایشگاه ملی «آیداهو»، وزارت انرژی و ناسا ایده‌ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند.

این آزمایشگاه در زمینه ساخت رآکتورهای پیشرفته در آمریکا پیشرو است و برخی از آن‌ها میکرو رآکتور هستند و تعدادی دیگر بدون آب برای خنک‌کاری نیز می‌توانند فعالیت کنند. در حال حاضر اکثر رآکتورهای هسته‌ای در زمین برای خنک شدن به آب نیاز دارند. وزارت انرژی آمریکا روز جمعه در اطلاعیه خود اعلام کرد:

«رآکتورهای هسته‌ای کوچک می‌توانند توان ضروری برای ماموریت‌های اکتشافی فضا که مدنظر دولت فدرال است را فراهم کنند.»

ساخت نیروگاه هسته ای در مریخ

ساخت نیروگاه هسته ای در مریخ

وزارت انرژی ایالت متحده آمریکا، ناسا و «Battelle Energy Alliance»، پیمانکاری که آزمایشگاه ملی آیداهو را مدیریت می‌کند، بدنبال برگزاری یک جلسه فنی آنلاین مربوط به انتظارات این برنامه در ماه آینده میلادی هستند.

برنامه این سازمان‌ها متشکل از دو مرحله است. اولین فاز، توسعه طراحی رآکتور است و مرحله دوم، ساخت رآکتور آزمایشی خواهد بود. رآکتور دوم به ماه ارسال می‌شود و یک سیستم پرواز به همراه فرودگر برای انتقال آن به ماه توسعه پیدا خواهد کرد. هدف نهایی این برنامه، ساخت رآکتور، سیستم پرواز و فرودگر تا پایان سال ۲۰۲۶ است.

رآکتور نهایی باید بتواند بدون وقفه، حداقل ۱۰ کیلووات یعنی میانگین مصرف خانه‌های ایالات متحده آمریکا، برق تولید کند. وزارت انرژی آمریکا اعلام کرده که احتمالا چندین رآکتور به فضا می‌فرستد تا بتواند انرژی موردنیاز برای زندگی روی ماه یا مریخ را تامین کند.

این رآکتور هسته‌ای نباید وزنی بیش از ۳۵۰۰ کیلوگرم داشته باشد و بتواند در فضا و به صورت خودکار کار کند و عمر مفید آن حداقل ۱۰ سال باشد.

یک دیدگاه برای “ساخت نیروگاه هسته ای در مریخ توسط ایالات متحده آمریکا”

 1. admin گفت:

  ساکن شدن روی ماه و تعغیر ایجاد کردن داخل ساختتارش به علت جرم کم ماه خطرناک است و میتواند زندگی روی زمین را نابود کند.
  فکر میکردم بعد از سفر آمریکا به ماه دیگر ورود به روی ماه ممنوع شده.
  تازگیا داخل اینستاگرام زمین رو ول کردن همه روی زندگی رو ماه تمرکز کردند.
  زندگی روی یک سیاره دیگه باید به صورت گلخانه ای باشه که هزینه زیادی برای انرژی و شرایط زندگی داره که من و تو نمیتونیم بپردازیمش .
  ثرتمندا به سیاره های دیگه سفر میکنن ما فقیر فقرا هم داخل زمین میمونیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.