کوچک ترین آینه جهان

ساخت کوچک ترین آینه جهان در دانشگاه ماری کورری فرانسه

ساخت کوچک ترین آینه جهان در دانشگاه ماری کورری فرانسه با قطری معادل  ۴۰۰ نانومتر انجام شده است . اما باید بدانید کاربرد این آینه تنها به نمایش گذاشتن تصویر روبرویش نیست . برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

همه ما روزانه اخباری مبنی بر شکسته شدن رکورد های جهانی در حیطه های مختلف دریافت می کنیم  و این بار هم دانشمندان دانشگاه پیرو ماری کوری فرانسه بودند که نام خود را در محافل علمی برای  ساخت کوچک ترین آینه جهان روی زبان ها انداخته اند . آنها توانستند آینه ای با استفاده از حدود ۲۰۰۰ اتم سزیم بسازند که اندازه آن ۲۰۰ برابر کوچکتر از موی انسان است . مشاهده چنین آینه ای قطعا با چشم غیر مسلح غیر ممکن است.

رکورد های عجیب و غریبی که معمولا سرشار از تب و تاب خبری است در بسیاری از مواقع کاربرد خاصی ندارد ولی ساخت این آینه در حال حاضر یکی از بزگترین دستاورد ها در عرصه  محاسبات نوری جهان محسوب می شود و بطور چشمگیری در پیشرفت های علمی اثرگذار خواهد بود . چرا که با کنار هم قرار دادن تعدادی از این آینه ها می توان برای مدت کوتاهی پرتو های نوری را ذخیره کرد و نوعی دیود نوری ایجاد کرد .

ساخت کوچک ترین آینه جهان در دانشگاه ماری کورری فرانسه

این دیود نوری توانایی نگهداری و بازیابی پالس های نوری را خواهد داشت . در نتیجه این عمل باعث تولید نوعی حافظه اپتیکی می شود که می تواند در مدار های اپتیکی در رایانه های آینده مورد استفاده قرار گیرد و پردازش های سریعتر و بهینه تری را نسبت به رایانه های امروزی انجام دهد.

سرعت پردازش رایانه های امروزی معمولا برای کاربران عمومی ایده آل است ولی در تحقیقات علمی مبتنی بر محاسبات ، اینگونه نیست و محققان مجبورند حتی روزها و هفته ها در انتظار یک فرآیند محاسباتی باشند با ساخت این آینه ها امیدها برای ساخت مدار های فوتونی مبتنی بر نور جهت افزایش سرعت محاسبات ، بیشتر شده است.

منبع : sciencenewsjournal

2 دیدگاه

  1. قطعا تاثیر گذار خواهد بود

  2. چه اینه تخصصی ساختن

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*