یکشنبه، ۱۱ اسفند ۹۲ - ۱۲:۱۹

به گزارش میهن پست – معاون وزیر نفت با اشاره به اولتیماتوم وزارت نفت به بانک صادرات برای تعیین تکلیف تامین منابع مالی…

به گزارش میهن پست – معاون وزیر نفت با اشاره به اولتیماتوم وزارت نفت به بانک صادرات برای تعیین تکلیف تامین منابع مالی ساخت، دو طرح عظیم پالایشگاهی از احتمال لغو قرارداد ساخت پالایشگاه بیدبلند دو و طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان خبر داد و گفت: هم اکنون عملیات اجرایی این دو طرح متوقف است.

حمیدرضا عراقی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت اجرای دو پروژه بزرگ صنعت گاز ایران، گفت: در حال حاضر عملیات اجرایی طرح استحصال اتان پالایشگاه گاز پارسیان و پالایشگاه گاز بیدبلند دو متوقف شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در حال حاضر 80 درصد از سهام سرمایه گذاری این دو پروژه گازی به یکی از شرکت‌های وابسته به بانک صادرات واگذار شده است، تصریح کرد: با گذشت چند سال از امضای قرارداد سرمایه گذاری ساخت و اجرای این دو طرح گاز اما تاکنون بانک صادرات اقدامی به منظور جذب منابع مالی و تکمیل این دو طرح گازی انجام نداده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به برگزاری دو نشست بین مسئولان بانک صادرات و وزیر نفت، اظهار داشت: در این نشست ها وزیر به شرکت نفتی ابسته به بانک صادرات برای تسریع در عملیات اجرایی و تامین منابع مالی این دو طرح گاز یاولتیواتوم داده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه وزارت نفت برای تسریع در ساخت این دو طرح پالایش گاز خواستار لغو قرارداد گازی بانک صادرات است، بیان کرد: از این رو پیش بینی می شود سهام 80 درصدی این دو طرح گاز به سرمایه گذاران جدید واگذار شود.

عبدالحسین ثمری معاون مدیرعامل شرکت ملی گاز هم اخیرا اعلام کرده است: براساس آخرین مذاکرات، درصورتی که بانک صادرات (سپهر انرژی) نتواند فایناسور پروژه را مشخص کند، امکان فسخ قرارداد از سوی وزارت نفت وجود دارد.

به گزارش مهر، بهمن ماه سال 1389 قرارداد ساخت پالایشگاههای گاز بیدبلند دو و طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان به ارزش تقریبی چهار میلیارد دلار بین شرکت ملی گاز و بانک صادرات امضا شده بود.

بر اساس این قرارداد بانک صادرات با مشارکت 80 درصدی به میزان سه میلیارد و 200 میلیون دلار در دو پروژه ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند 2 و واحد استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سرمایه گذاری می کند که سهم شرکت گاز در این پروژه‌ها 20 درصد با سرمایه گذاری حدود 800 میلیون دلار خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای تکمیل و ساخت پالایشگاه گاز بیدبلنددو حدود سه میلیارد و 300 میلیون دلار برآورد می شود که در شرایط فعلی پیشرفت فیزیکی این طرح حدود 20 درصد است و مطابق با برنامه زمان بندی باید در مدت 44 ماه تا سال 92 در مدار بهره برداری قرار می‌گرفت.

ساخت این پالایشگاه یکی از بزرگترین پروژه‌های صنعت گاز در برنامه پنجم توسعه است و هدف از اجرای این مگا پروژه صنعتی تولید روزانه 57 میلیون متر مکعب گاز طبیعی، سالانه 1.48 میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی گچساران، تولید 51/1 میلیون تن گاز مایع برای صادرات و تولید 400 هزار تن مایعات گازی برای صادرات است.

هدف از اجرای این پروژه استحصال اتان و برخی از برشهای هیدروکربوری سنگین است. هم اکنون ظرفیت پالایش گاز طبیعی در این واحد حدود 82 میلیون متر مکعب در روز است.

با اجرای فاز اول پالایشگاه پارسیان با ظرفیت 21.5 میلیون متر مکعب در روز ت در سال 82 به پایان رسید، فاز دوم این پالایشگاه گازی هم با ظرفیت مشابه در سال 1385 در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

با راه اندازی فاز سوم توسعد پالایشگاه پارسیان امکان تولید سه محصول جانبی گازی در این واحد فراهم می شود، بر این اساس استحصال اتان به میزان یکهزار و 321 هزار تن، پروپان به میزان 632 هزار تن و بوتان به میزان 481 هزار تن از محصولات این پروژه جدید خواهد بود.

برآوردهای انجام شده نشان می دهد که برای اجرای طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان به حدود هفت هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز است که قرار بود این طرح گازی در مدت 36 ماه تا سال 92 به بهره برداری برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *