شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۷:۴۴

سلامت نیوز: سازمان جهاني بهداشت (WHO) هشدار داد: «طاعون» يا «مرگ سياه» همچنان يک بيماري شايع است و قرباني مي گيرد. به گزارش…

سلامت نیوز: سازمان جهاني بهداشت (WHO) هشدار داد: «طاعون» يا «مرگ سياه» همچنان يک بيماري شايع است و قرباني مي گيرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، ماه گذشته دولت چين تمام دروازه هاي ورود و خروج شهر «يومن» در استان «گان سو» با بيش از 300 هزار سکنه را از ترس شيوع طاعون بست و 151 نفر را به دليل ابتلا به بيماري مهلک طاعون قرنطينه کرد. در اين حادثه يک مرد ميانسال جان باخت. اين شهر به مدت 9 روز در قرنطينه کامل قرار داشت. اين بيماري مرگبار از طريق موش ها در اروپا و آسياي مرکزي شيوع پيدا کرد. با وجودي که بسياري از ما تصور مي کنيم طاعون ريشه کن شده اما WHO اخيرا در گزارشي اعلام کرده که اين بيماري همچنان در برخي نقاط جهان شايع است. اگرچه نوع و کيفيت طاعون حاضر با آنچه بيش از 600 سال پيش سبب وقوع مرگ سياه شد و طاعون گاوي نام گرفت، متفاوت است. طاعون گاوي امروز کم خطرترين نوع اين بيماري است که به راحتي با استفاده از آنتي بيوتيک ها و دخالت علم قابل درمان است. با اين حال سازمان هاي بهداشتي حدس مي زنند که برخي موارد ابتلا به طاعون در کشورهاي توسعه يافته رخ مي دهد اما گزارش نمي شود و در نتيجه به يک آلودگي باکتريايي جدي تبديل مي شود که تاکنون به درستي تشخيص داده نشده است.

طاعون گاوي از طريق نيش کک منتقل مي شود و سيستم لنفي و غدد لنفاوي را عفوني مي کند. اما به دليل اينکه تمامي افراد به آنتي بيوتيک دسترسي ندارند اين بيماري در برخي کشورهاي در حال توسعه تحت کنترل درنيامده و در حال قرباني گرفتن است و WHO نيز از گذشته تلاش مي کند به ساکنان نواحي که در آنها طاعون شيوع يافته نسبت به رعايت بهداشت فردي آموزش دهد چون تنها اين اقدام مي تواند به طور کامل از شيوع اين بيماري جلوگيري کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.