پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۴

خانم هايي که اتاق خوابشان پر نور بوده و در اين فضا به استراحت مي پردازند، دچار اضافه وزن و چاقي خواهند بود…

خانم هايي که اتاق خوابشان پر نور بوده و در اين فضا به استراحت مي پردازند، دچار اضافه وزن و چاقي خواهند بود زيرا ساعت بدن با نور زياد برهم مي خورد. در واقع، برهم خوردن ساعت بدن باعث افزايش اشتها و همينطور کاهش سوخت و ساز بدن مي شود.

به گزارش ابتکار، محققان معتقدند که اطلاع از ساعت بدن نه تنها مي تواند آرامش بيشتري را به شخص ببخشد بلکه از خطر ابتلا به بيماري هايي مانند سرطان، حملات قلبي، ديابت، افزايش وزن و… نيز جلوگيري مي کند.

آيا تاکنون برايتان پيش آمده صبحدم با وجود اينکه شب خواب کاملي داشته ايد اما بازهم خسته بوده و قدرت برخاستن از خواب را نداشته باشيد؟محققان در جديدترين تحقيقات خود از ارتباط بين ساعت بدن و ابتلا به بيماري هاي مختلف خبر دادند. بررسي هاي اخير محققان نشان مي دهد، اگر خارج از ساعت بدن به فعاليت هاي مختلف مشغول باشيد نه تنها خستگي مضاعف بدن را در بردارد بلکه احتمال ابتلا به بيماري هاي مزمن نيز بيشتر مي شود.

ارتباط بين ساعت بدن و شرايط خواب
محققان معتقدند خانم هايي که اتاق خوابشان پر نور بوده و در اين فضا به استراحت مي پردازند، دچار اضافه وزن و چاقي خواهند بود زيرا ساعت بدن با نور زياد برهم مي خورد. در واقع، برهم خوردن ساعت بدن باعث افزايش اشتها و همينطور کاهش سوخت و ساز بدن مي شود.

ريتم شبانه روزي بدن انسان
ساعت 2:00 Am / خواب عميق
ساعت 4.30 Am/ پايين ترين درجه حرارت بدن
ساعت 6.45 Am/ بيشترين افزايش فشار خون
ساعت 7.30 Am / توقف ترشح ملاتونين
ساعت 10:00 AM / بالاترين سطح هوشياري
ساعت 12:00 ظهر
ساعت 2.30 PM/ بهترين زمان هماهنگي بدن
ساعت 3.30 PM/ سريعترين زمان واکنش بدن
ساعت 6.30 Pm/ بالاترين ميزان فشار خون
ساعت 7:00 Pm/ بالاترين درجه حرارت بدن
ساعت 9:00 PM/ آغاز ترشح ملاتونين
12:00 نيمه شب

آيا صبح ها با صداي زنگ ساعت بيدار مي شويد؟
راسل فاستر، استاد علوم اعصاب دانشگاه آکسفورد مي گويد:” بسياري از مردم حتي متوجه نيستند که به اندازه کافي خواب و استراحت ندارند. آيا براي بيدار شدن از خواب به ساعت زنگ دار نياز داريد؟ اين موضوع مي تواند يکي از دلايلي باشد که شما با ساعت بدن تان هماهنگ نيستيد!
اما چرا ساعت بدن تا اين اندازه مهم است؟

ساعت بدن تعيين کننده عوامل مهمي مانند سوخت و ساز بدن، ميزان فشار خون، درجه حرارت، ميزان فعاليت سلول و…. است.يکي از بارزترين عملکردهاي مثبت بدن را مي توان در زمان به خواب رفتن و همينطور بيدارشدن از خواب مشاهده کرد. اختلال ساعت بدن با اختلال چرخه تقسيم سلولي در ارتباط است که اين تغيير روند مي تواند باعث بروز بيماري هايي مانند سرطان، ديابت و… شود.

ساعت زنگ دار شروع به زنگ زدن مي کند اما شما به هر دليلي از خواب بيدار نمي شويد و ساعت را خاموش مي کنيد. در اين زمان، هورمون استرس شروع به فعاليت مي کند در نتيجه بدون اينکه شخص متوجه باشد اجازه مي دهد تا بيماري هاي مختلفي وارد بدن وي شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.