چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۰۲

ˈعباس زارعˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به تامین نیاز داخلی ، این موسسه برای صادرات…

ˈعباس زارعˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به تامین نیاز داخلی ، این موسسه برای صادرات داروی ضد مار و عقرب نیزآمادگی دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران بعد ازمکزیک بیشترین آمار گزش را دردنیا دارد، اظهار کرد: سالانه 250 هزار مورد گزش مار، عقرب، زنبور و درمواردی عنکبوت درکشوررخ می دهد که بیشتر آن مربوط به نیش زنبور است.

زارع خاطرنشان کرد:بیش از 70 درصد گزش عقرب کشور دراستان خوزستان رخ می دهد و گزش مار بیشتر دراستانهای خوزستان ، سیستان و بلوچستان و سمنان گزارش شده است.

زارع با اشاره به اینکه آگاهی از چگونگی کمک های اولیه آسیب دیدگان ناشی از گزش در بهبودی آنان موثراست، گفت: روش های سنتی مانند بریدن محل گزش بسیار خطرناک است وسبب خون ریزی و وخامت حال مبتلایان به گزش جانوران می شود.

وی خاطرنشان کرد: سم بعد از گزش وارد رگ های خون نمی شود بلکه از طریق مایعات زیر پوستی به سمت غدد لنفاوی حرکت

می کند و به همین دلیل باید ازدویدن ، ترس و هیجان که باعث افزایش شدید خون رسانی به سمت پوست می شود، جلوگیری کنیم.

رییس واحد تولید سرم های درمانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یادآور شد: سالانه حدود 10 نفر در کشور بر اثر گزش مار ، عقرب و زنبور فوت می کنند که آن هم به علت تاخیر در انتقال بیماران به مراکز درمانی است .

وی،، دور کردن ترس و هیجان از بیمار و جلوگیری از حرکت دادن محل گزش و بستن دستمال در بالا و پاین محل گزش به صورتی که خون در رگ ها جریان پیدا کند را از جمله موارد کمک های اولیه قبل از رساندن بیمار به مراکز درمانی برشمرد.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اکنون با تولید بیش از 95 درصد واکسن دامی، 60 درصد واکسن طیور ، هفت واکسن مهم انسانی کشوررا تامین می کند.

این موسسه درکرج مرکز استان البرز مستقر است.ک/3

7411/ 691

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.