سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۱۶

به گزارش دوشنبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ˈعلیرضا صدری خواهˈ در حاشیه مراسم تودیع خود، افزود: برخی از این زائران علاوه بر زیارت اماکن…

به گزارش دوشنبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ˈعلیرضا صدری خواهˈ در حاشیه مراسم تودیع خود، افزود: برخی از این زائران علاوه بر زیارت اماکن متبرکه در شهرهای مختلف ایران نظیر مشهد، قم و شیراز از طریق ایران به کشورهای عراق و عربستان سعودی نیز مسافرت می کنند.

وی ابراز داشت: کوتاه بودن مسیر، ارزان بودن هزینه سفر و فراوانی وسایط نقلیه مطمئن از جمله دلایلی است که باعث می شود اتباع پاکستان برای عزیمت به مکه و نجف و کربلا بیشتر از ایران عبور کنند و البته در این بین عده زیادی ترجیح می دهند طی روزهای حضور در کشورمان از اماکن زیارتی بویژه در شهرهای مشهد و قم استفاده کنند.

وی همچنین گفت: حدود 300 کیلومتر مرز آبی و هزار و 200 کیلومتر مرز خاکی سیستان و بلوچستان با کشورهای همسایه فرصت خوبی را در زمینه مراودات اتباع کشورهای همسایه و صادرات و واردات کالا در این استان ایجاد کرده است که با تجهیز و توجه بیشتر به گمرکات استان علاوه بر روند تسهیل و روان سازی تجارت، باعث شکوفایی منطقه می شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته 996 هزار و 738 تن کالا به ارزش 332 میلیون و 83 هزار و 794 دلار از گمرکات سیستان و بلوچستان به کشورهای مختلف صادر شد، اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی شامل سیمان، ایزوگام، قیر، خرما و لبنیات بوده که به کشورهای افغانستان، پاکستان، امارات، مصر و تاجیکستان صادر شد.

صدری خواه گفت: همچنین 522 هزار و 787 تن کالا به ارزش 768 میلیون و 715 هزار و 285 دلار در این مدت از طریق گمرکات استان وارد کشور شد که بیشتر آن را برنج، کنجد و چتایی از کشورهای افغانستان، پاکستان، اندونزی شامل می شود.

وی مجموع ترانزیت انجام شده در سال گذشته از سیستان و بلوچستان را 916 هزار و 900 تن کالا به ارزش سه میلیارد و 315 میلیون و 781 هزار دلار عنوان کرد و ابراز داشت: هم اینک 14 نقطه گمرکی در مناطق مختلف استان شامل هشت گمرک زاهدان، چابهار، میرجاوه، زابل، ایرانشهر، سراوان و پیشین سرباز، شش گمرک بازارچه مرزی شامل گمشاد، کهک، جالق، میرجاوه، میلک و پیشین فعال است.

2729

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.