سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۹

یک متخصص تغذیه معتقد است: سالم‌ترین نوشیدنی، آبمیوه‌ها و شربت‌های طبیعی مانند سکنجبین و دوغ‌های خانگی است. محمد صفریان در گفت‌وگو با خبرنگار…

یک متخصص تغذیه معتقد است: سالم‌ترین نوشیدنی، آبمیوه‌ها و شربت‌های طبیعی مانند سکنجبین و دوغ‌های خانگی است.

محمد صفریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، اظهار کرد: دوغ‌های موجود در بازار به دلیل وجود گاز و اسانس دارای مضراتی هستند اما باز هم این مضرات از عوارض نوشابه و ماء‌الشعیر کمتر است.

وی، مصرف نوشابه و ماء‌الشعیر را مضر دانست و افزود: این مواد حاوی کافئین و محلول بی‌کربنات است که موجب تاثیر منفی بر مخاط دستگاه گوارش و ایجاد اشکال در جذب مواد مغزی می‌شود.

وی افزود: هیچ‌ یک از ماء‌الشعیرهای موجود در بازار واقعی نیستند زیرا ماء‌الشعیر واقعی دارای تلخی ناشی از وجود آنتی‌اکسیدان‌هاست. قند موجود در نوشابه‌ها و ماء‌الشعیرهایی که دارای قند رژیمی هستند، قابل جذب نیست و به دلیل حجم گازی که وارد فضای گوارش می‌شود منجر به افزایش حجم معده، گوارش و در نهایت چاق‌کنندگی در فرد می‌شود.

صفریان گفت: قندهای تصفیه شده موجود در این مواد به دلیل تاثیری که در ترشح انسولین دارند می‌توانند چاق‌کننده باشند.

این متخصص تغذیه بیان کرد: استفاده از نوشیدنی در هنگام صرف غذا سبب رقیق شدن شیره گوارشی، ‌افزایش حجم کاذب دستگاه گوارش و ایجاد مشکل در روند هضم بدن می‌شود.

وی توصیه کرد: والدین سعی کنند کودکان خود را به طعم این نوشیدنی‌ها عادت ندهند و حداکثر از نوشیدنی‌های سنتی استفاده کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *