یکشنبه، ۱۶ شهریور ۹۳ - ۰۳:۰۰

رئیس کمیسیون ویژه‌ی ساماندهی حاشیه‌ی شهر و مناطق کم‌برخوردار شورای شهر مشهد گفت: ساماندهی حاشیه‌ی شهر مشهد به هر طریقی باید در هیئت…

رئیس کمیسیون ویژه‌ی ساماندهی حاشیه‌ی شهر و مناطق کم‌برخوردار شورای شهر مشهد گفت: ساماندهی حاشیه‌ی شهر مشهد به هر طریقی باید در هیئت دولت مصوب شود تا خود دولت پای کار بیاید و اعتبار به آن اختصاص دهد و دستگاه‌های مختلف در برطرف کردن آن کمک کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه‌ی خراسان، «غلامحسین صاحبی» اظهار کرد: برای برطرف کردن کمبودهای فضاهای آموزشی در حاشیه‌ی شهر باید اعتباری ویژه از سوی دولت برای توسعه‌ی فضای آموزشی دیده شود.

وی ادامه داد: پیشنهادهایی به استاندار خراسان‌رضوی ارائه شده و در یکسال گذشته نشست‌ها و جلسات مختلفی در خصوص حاشیه‌نشینی با دستگاه‌های مختلف دولتی داشتیم و همه‌ی آسیب‌ها را دسته‌بندی کردیم و برای مثال به این نتیجه رسیدیم به علت تراکم زیاد در حاشیه‌ی شهر سرانه‌ی فضای آموزشی دانش‌آموزان بسیار پایین و خارج از عرف و استانداردهاست.

رئیس کمیسیون ویژه‌ی ساماندهی حاشیه‌ی شهر و مناطق کم‌برخوردار شورای شهر مشهد به همین منظور برای برطرف کردن کمبودهای فضاهای آموزشی در حاشیه‌ی شهر باید اعتباری ویژه از سوی دولت برای توسعه‌ی فضای آموزشی دیده شود هم‌چنین در حوزه‌ی آموزش فنی و حرفه‌ای باید در این مناطق محیط‌هایی ایجاد شود تا جوانان نیز به آموزش و حرفه‌آموزی فنی رو بیاورند تا در نهایت به اشتغال بینجامد.

صاحبی افزود: پیشنهاد راه‌اندازی حداقل دو مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در حاشیه‌ی شهر داده شده است که امید می‌رود در این سفر برای آن اعتبارات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

وی ابراز امیدواری کرد استاندار بعنوان رئیس شورای راهبردی حاشیه‌ی شهر مشهد، 10 پروژه را برای ساماندهی حاشیه‌ی شهر که به وی ارائه شده است، در هیئت دولت مطرح و مصوب کنند تا در جهت برطرف کردن مشکلات گام‌های اولیه برداشته شود.

صاحبی با اشاره به ظرفیت‌سنجی در حوزه‌ی اشتغال و توسعه‌ی کسب و کار در مناطق حاشیه‌ی شهر یادآور شد: با این اقدام متوجه شدیم که نیروی کار ارزان در منطقه وجود دارد و افراد بدون شغل نیز زیاد هستند و پیرو این موضوع به سازمان صنعت و معدن پیشنهاد دادیم تا شهرک صنعتی ثامن را گسترش دهند تا شرایط کارگاهی آن منطقه به 800 هکتار افزایش یابد که این نیز نیازمند اعتبار ویژه از سوی دولت است.

رئیس کمیسیون ویژه‌ی ساماندهی حاشیه‌ی شهر و مناطق کم‌برخوردار شورای شهر مشهد گفت: برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی در شهر مشهد باید هر چه سریع‌تر اقدام به تأمین اعتبارات ملی در ایجاد و گسترش کمربند سبز شمالی کنند تا جلوی پیشرفت غیرمجاز شهر را بگیریم هم‌چنین یکی دیگر از معضلات شهر مشهد وجود کشف‌رود است که حدود چهار کیلومتر در داخل شهر قرار گرفته که از نظر بهداشتی و زیست محیطی اهالی را آزار می‌‎دهد و آن نیز نیازمند تأمین اعتبار برای بهسازی است.

این عضو شورای شهر افزود: دیگر پیشنهاد ما در حوزه‌ی مواد مخدر و مشکلات اساسی حاشیه‌ی شهر بوده است که به تجمع گروهی معتادان در مناطق حاشیه بر می‌گردد و استعمال در ملاعام نیز در آن اماکن انجام می‌شود، از این‌رو برای ایجاد مراکز بازپروری و ترک اعتیاد نیازمند اعتباراتی در مشهد هستیم.

وی ادامه داد: مسائل امنیتی اجتماعی در مناطق حاشیه‌ی شهر زیاد است و به ایجاد پاسگاه‌های بیشتر و مراکز بسیج در این منطقه نیاز و پیشنهاد داریم که مصوبه‌ای از هیئت دولت ابلاغ شود تا بتوانیم در حاشیه‌ی شهر نسبت به تجهیز تمهیدات امنیتی اقدام کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز با تأکید بر ضرورت اختصاص بودجه‌ی ملی به مشهد گفت: حضور سالانه بیش از 25 میلیون زائر داخلی و خارجی در مشهد ضرورت نگاه ملی به این شهر را دو چندان می‌کند و باید به مشهد فقط به‌عنوان یک کلان‌شهر یا شهر ملی نگاه شود.

وی تصریح کرد: ضروریست تا دولت با در نظر گرفتن مبلغی اختصاصی به مشهد در بودجه‌ی سالانه کشور، بستر لازم را برای ارتقای سطح خدمات به زائران و مجاوران فراهم کند.

صاحبی با تأکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در مشهد، خاطرنشان کرد: تحقق اهداف زیارتی در گرو مهیا کردن زیرساخت‌های لازم است و نقش دولت نیز آماده‌سازی این زیرساخت‌هاست و جایگاه پایتخت معنوی مشهد از نظر امکاناتی از جمله فرودگاه، راه‌آهن، جاده و دیگر امکانات بهداشتی و خدماتی باید ارتقا یابد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *