جمعه، ۰۵ بهمن ۹۷ - ۰۹:۱۹
سامانه موشکی RBS 70

سامانه موشکی RBS 70 سلاحی قابل حمل و تاثیر گذار در مین نبردایت و به عبارتی دیگر یک سامانه موشکی زمین‌ به‌ هوای کوتاه‌ برد…

سامانه موشکی RBS 70 سلاحی قابل حمل و تاثیر گذار در مین نبردایت و به عبارتی دیگر یک سامانه موشکی زمین‌ به‌ هوای کوتاه‌ برد و قابل حمل توسط نفر ساخت سوئد با سیستم هدایت لیزری برای استفاده در تمامی شرایط جوی است که از سال ۱۹۷۷ وارد خدمت نظامی در ارتش سوئد شده‌است و تا به امروز در حال تولید است و به ۱۸ کشور دنیا صادر شده‌ است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

سامانه موشکی RBS 70 با هدف خاصی از جمله تامین نوعی سیستم دفاع موشکی مقرون به صرفه و با کاربری راحت برای مجموعه نظامی سوئد تولید شده که با توجه به سبکی و حمل توسط افراد از قدرت عملیاتی مناسبی برخوردار است.

نخستین سری از سامانه موشکی RBS 70 در اواخر سال 1973 به منظور انجام تست های آزمایشی تحویل داده شد. آزمایش های کاربری نیز به سال های 1974 الی 1975 باز می گردد. بدین ترتیب در یک برنامه ارزیابی شامل سه فاز مختلف، ارتش سوئد بیش از 100 موشک از سامانه مذکور را شلیک کرد. در سال 1975 این برنامه به اتمام رسید و در ماه ژوئن همان سال اولین سفارشات برای تولید موشک های RB 70 و همچنین سامانه موشکی نام برده به ثبت رسید. در نهایت RBS 70 در سال 1977 به عنوان نخستین سیستم دفاع موشکی هدایت لیزری در دنیا، خدمت نظامی خود را آغاز کرد و هم اکنون در بیش از 18 کشور جهان و مناطق آب و هوایی متفاوت همچون استرالیا، آرژانتین، برزیل، امارات متحده عربی، ایرات، ایرلند، نروژ، پاکستان، سوئد و جمهوری چک مورد استفاده گسترده است.

سامانه موشکی RBS 70

طراحی و توسعه سامانه موشکی RBS 70

لوله پرتاب موشک در سامانه موشکی RBS 70 به طور کامل مهر و موم شده و به عنوان محفظه ای بسته متشکل از مهمات دفاع هوایی محسوب می شود. این لوله در واقع به شکل استوانه ای ساده طراحی شده و در هرکدام از دو سر آن، یک پوشش تخت دیسک مانند قرار داده شده است. کلاهک های هشت ضلعی نیز به منظور جذب شوک های احتمالی و جلوگیری از آسیب به مجموعه رویت می شوند. خود موشک نیز از طراحی مشابهی برخوردار بوده و استوانه ای شکل با دماغه ای مخروطی است.

جالب است بدانید که RBS 70 برای حمل و نقل روی شانه اپراتور، بیش از اندازه بزرگ و سنگین است و بهتر است برای شلیک با آن از یک سه پایه استفاده شود. سه پایه مذکور متشکل از یک بخش مرکزی و سه عدد تثبیت کننده است که قادر به چرخش 360 درجه ای نیز خواهد بود. در سمت چپ سه پایه هم یک صندلی ساده برای راحتی بیشتر کاربر دیده می شود. واحد کنترل آتش به شکل مستطیل طراحی شده و به خودی خود بزرگ و گسترده است. عدسی چشمی در قسمت فوقانی واحد کنترل آتش و در سمت چپ قرار دارد.

سامانه موشکی RBS 70

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، RBS 70 به کمک یک سیستم پرتو لیزری هدایت می شود. بدین ترتیب موشک این توانایی را در اختیار دارد تا در امتداد مرکز پرتو حرکت کند. این سیستم اصابت دقیق موشک به هدف مورد نظر را با ضریب اطمینان بالایی تضمین می کند.

اگرچه مکانیسم عمل سامانه موشکی مورد بحث بسیار ساده است، اما اپراتوری که با آن کار می کند نیاز به آموزش بیشتری در مقایسه با سایر سامانه های دفاع هوایی هدایت مادون قرمز خواهد داشت. به عنوان مثال هنگامی چندین پرتاب گر با اهدافی که در یک مسیر مشابه قرار دارند درگیر هستند، احتمال اشتباه در حرکت موشک افزایش می یابد و ممکن است پرتو صحیح را دنبال نکند. از این رو مهارت اپراتور در کار با سامانه موشکی RBS 70 از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

به طور خلاصه عمده نگرانی ها در مورد سامانه موشکی RBS 70 عدم توانایی برای تشخیص و مقابله با آن توسط سیستم های الکترونیکی ضد حمله موشکی است. این سامانه هیچ راداری ندارد که سیستم های پارازیتی قادر به ایجاد اختلال در عملکرد آن باشند.

سامانه موشکی RBS 70

مشخصات سامانه موشکی RBS 70

نوع : موشک کوتاه برد ویژه دفاع هوایی و قابل حمل

محل تولید : سوئد

مدت زمان خدمت : از سال 1977 تاکنون

جنگ ها : ایران و عراق به بعد

وزن : 87 کیلوگرم

طول : 1.32 متر

قطر : 106 میلی متر

کلاهک : 1.1 کیلوگرم

برد عملیاتی : 250 متر الی 8 کیلومتر

سیستم هدایتی : هدایت لیزری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *