دوشنبه، ۱۲ خرداد ۹۳ - ۰۷:۴۶

روند این دگرگونی های جوی که جزییات آن در نقشه های امروز هواشناسی نمایان شد به گونه ای بود که کارشناسان اداره هواشناسی…

روند این دگرگونی های جوی که جزییات آن در نقشه های امروز هواشناسی نمایان شد به گونه ای بود که کارشناسان اداره هواشناسی اردبیل با صدور اطلاعیه ای به ساکنان این استان هشدار دادند تا از امروز (یکشنبه) تا چهارشنبه پیش رو مراقب آشفتگی های جوی باشند.

در این اطلاعیه آمده است امواج ناپایدار سطوح میانی جو همچنان به شکل متناوب در حال گذر از آسمان استان اردبیل هستند که باتوجه به موقعیت فصلی ؛ شرایط بسیار مساعدی برای ایجاد جریان های شدید صعودی و در پی آن تشکیل و گسترش ابرهای جوششی را به خصوص در ساعات عصر و اوایل شب در منطقه فراهم نموده است.

بارش های رگباری کوتاه مدت ولی بسیار شدید از خصوصیات اینگونه ابرها می باشد که در اصطلاح هواشناسی به کومولونیمبوس موسوم هستند.

به خاطر وجود جریان های اصطکاکی شدید در سطوح ابرهای توفانزا وقوع رعد و برق های شدید هنگام بارش های رگباری دور از انتظار نیست که ضرورت دارد افراد به خصوص ساکنان نقاط کوهستانی از قرار گرفتن در فضاهای باز و یا زیر درخت و نیز کنار میله های فلزی به شکل جدی خودداری نمایند.

همچنین باتوجه به جریان های همرفتی و صعودی شدید در درون هسته های کومولونیمبوس و ازسویی برخورد ناگهانی قطره های باران با لایه های بسیار سرد هوا امکان ریزش تگرگ های ریز و درشت به خصوص در بلندی ها و کوهپایه ها وجود دارد.

پیش بینی می شود روز سه شنبه شدت ناپایداری های رگباری در قسمت وسیع از استان اردبیل به خصوص در نقاط کوهستانی به اوج برسد و در ضمن نفوذ جریان پرفشار عرض های شمالی سبب کاهش دما و استقرار سرمای نسبی هوا در منطقه خواهد شد.

اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل نیز از ساکنان این استان خواسته است تا از قرار گرفتن در مسیر رودخانه ها و مسیل ها و نیز بردن احشام از سوی چوپانان برای چرا به نقاط کوهستانی هنگام وقوع بارش های رگباری به منظور در امان ماندن از خطرهای سیلاب و تگرگ خودداری نمایند.

به گزارش خبرنگار ایرنا شامگاه دیروز و نیز عصر امروز ابرهای کومولونیمبوس در آسمان اردبیل نمایان شدند و برای ساعاتی فضای شهر را به شدت تیره و تار کردند که بارش رگبار باران و تگرگ و نیز رعد و برق های شدید از پیامد این شرایط جوی بود.

اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی از شرایط هوایی بسیار متغیر برخوردار است . پیشینیان اردبیل از دهم اردیبهشت تا بیستم خرداد را در زبان محلی در منطقه ˈ قیرخ ایکیندی ˈ یعنی چهل عصر می نامیدند و می گفتند در عصرهای این روزها رگبار و رعد و برق اتفاق می افتد.

592/530

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.