یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۹ - ۰۸:۳۴
سبک اکسپرسیونیست

اگر از علاقمندان به سبک های مختلف هنری هستید این مطلب از میهن پست را از دست دهید. در ادامه قصد داریم تا…

اگر از علاقمندان به سبک های مختلف هنری هستید این مطلب از میهن پست را از دست دهید. در ادامه قصد داریم تا به معرفی سبک اکسپرسیونیست بپردازیم.

سبک اکسپرسیونیست یا هیجان نمایی٬‌ شباهت زیادی به سبک بدوی یا همان پریمیتیو دارد٬ اما در سبک بدوی شخص خواه به دلیل نبود امکانات و نبوغ و صرفا جهت انتقال اطلاعات از یک مبحثی آن را اغراق گونه نقاشی و خلق می‌کرد اما در سبک اکسپرسیون مبالغه گری و اغراق در روی قصد بر روی تصاویر اعمال می شود. در این سبک هنرمند سعی می‌کند به تحریک عواطف و احساسات بپردازد٬ این تحریک خواه مذهبی است یا نوع دیگر که در هر حالت این تحریک پذیری از روی عمد و قصد بوده. در سال های گذشته بر روی کلیساها نیز این نوع تصاویر نقاشی می شدند که در پی نقاشی این سبک بر روی دیوار کلیسا ها جدال‌هایی را نیز در پی داشته.

اکسپرسیونیسم حرکتی جمعی در هنر بود، که برای اولین بار در آلمان شکوفا شد. هدف اصلی این مکتب نمایش درونی بشر، مخصوصاً عواطفی چون ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. تقریبا افرادی می‌گویند که شروع پیدایش این سبک به سال های ۱۹۱۰ الی ۱۹۳۴ باز میگردد که با مشاهده نوع رفتار هنری و مقایسه آن با سبک بدوی می‌توان گفت ریشه این سبک به همان سال‌های نقاشی های پریمیتیو باز می‌گردد ولی این ریشه از آن سبک دست خوش تغییرات تخیلی و اغراق آمیزی شده.

کار های بیزانس بهترین نوع از سبک اسکپرسیونیسم را به نشان می‌دهد زیرا در کار آن اولا چهره واقعیت از شکل معمول خارج شده و تاکید بیشتری بر جنبه های عاطفی دارد. این سبک هر کجا که باشد از حد معقول و منطقی فراتر رفته و به مسائل اسرار آمیز و عرفانی می‌رسد.

در قرون وسطی یکی از معروف ترین نمونه های این سبک به وجود آمد که به سبک گوتیک معروف شد. این دوره مملو بود جنگ‌ها و مشکلات اجتماعی که مهمترین آن‌ها جنگ‌های صلیبی بود که نزدیک به دو قرن طول کشید و بزرگترین جنگ تاریخ میان دو دین اسلام و مسیحیت بود. در آن زمان هر شخصی با روش خود سعی داشت که خود را به معبود خود نزدیک تر کند که یکی از آن راه ها ساختن و بنا سازی کلیسا ها بود ٬ صنعتگران و معماران نیز جهت داشتن توفیقی در این زمینه شروع به ساختن کلیساهایی با گنبد های کشیده و بزرگ کردند که بیانگری از سبک گوتیک بود و اگر شخصی در داخل آن ها به تنهایی بایستد احساس خواهد کرد که به سمت بالا کشیده می‌شود که در اصل تداعی کننده حس رسیدن به معبود و بهشت است.

این شدت احساسات در نقاشی های منظره و تک چهره های ال گرکو و کوکوشکا نیز دیده می‌شود٬ علت آن هم تاثیر کاشیکاری های امپراتوری بیزانس است. سبک اسکپرسیونیسم خواه به صورت گوتیک یا بیزانسی یا منفرد برخی هنرمندان ٬ همیشه زمانی به کار گرفته می‌شود که منظور طراح یا هنرمند شعله ور کردن بیشترین سطح هیجانات عاطفی باشد.

باهم در میهن پست تصاویری از نقاشی هایی با هنر سبک اکسپرسیونیست را تماشا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *