شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۴۸

به گزارش ایرنا، ˈغلامعلی حداد عادلˈ در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه قم در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت…

به گزارش ایرنا، ˈغلامعلی حداد عادلˈ در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه قم در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) با بیان اینکه باید قبول کنیم که بر اثر حکومت طاغوت و تبلیغات بیگانگان از سبک زندگی اسلامی دور مانده ایم، اظهار کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید به سبک زندگی اسلامی برگردیم.

وی گفت: مادامی که مقلد غرب باشیم در اقتصاد محتاج آنان هستیم.

وی تاکید کرد: اگر بر اساس تبلیغات دشمنان که ما را به مصرف بسیاری از چیزهایی که زاید هستند دعوت و تبلیغ می کنند، زندگی خود را با الگوی غربی بسازیم به اقتصاد مقاومتی نمی رسیم و روز به روز محتاج تر می شویم.

حداد عادل همچنین درباره شعار امسال اظهار کرد: آنچه که توجه همه را باید جلب کند، عنوان فرهنگ در کنار اقتصاد و افزوده شدن دو قید به آن است.

وی با بیان اینکه فرهنگ اساس انقلاب و مایه حیات جامعه اسلامی است، گفت: در این کشور فرهنگ اسلامی منشا انقلاب اسلامی شده و فرهنگ برای یک ملت در حکم هوا برای زندگی است.

** توجه به اقتصاد ما را از توجه به فرهنگ غافل نکند

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بحث اقتصاد را در کنار بحث فرهنگ قرار دادند، خاطرنشان کرد: توجه به اقتصاد ما را از توجه به فرهنگ غافل نکند؛ برخی فکر کردند حالا که ما با 1+5 وارد مذاکره شده ایم برای رفع تحریم ها می توانیم از ارزش ها و آرمان های اسلامی دست برداریم و یا کوتاه بیاییم.

وی افزود: برخی به دنبال این هستند که وابستگی اقتصادی را موجه جلوه داده و استقلال را کم رنگ کنند و عده ای فکر می کنند که راه حل مشکلات اقتصادی کوتاه آمدن در عرصه آرمان ها و ارزش های اسلامی است و دنباله روی اقتصاد غربی و آمریکا باشیم و از دفاع از مردم مظلوم فلسطین دست برداریم و ستم آمریکا و رژیم صهیونیستی را محکوم نکنیم.

حداد عادل گفت: برخی فکر می کنند که ما باید نسبت به جنایات آمریکا این قدر حساسیت به خرج ندهیم.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرهنگ را در کنار اقتصاد گذاشتند، تاکید کرد: برعکس تبلیغ برخی؛ راه موفقیت در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی پافشاری بر فرهنگ و ارزش های اسلامی است.

وی تصریح کرد: با سبک زندگی اسلامی می توانیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.

وی با اشاره به مساله ˈعزم ملیˈ اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی همه ملت را مخاطب قرار داده اند و مراد ایشان این است که برای تحقق این امر همه باید احساس وظیفه کنند و همه باید برای پاسداری از فرهنگ و اقتصاد مقاومتی عزم و اراده داشته باشند.

حداد عادل درباره ˈمدیریت جهادیˈ نیز گفت: در این بخش مسوولان کشور و هر کسی که در کشور مدیریتی را برعهده دارد باید مدیریتش جهادی باشد و مدیران کشور پاک باشند و با همت و تلاش شبانه روزی به مردم توجه کرده و در خدمت مردم باشند.

وی با بیان اینکه ما به اقتصاد مقاومتی نمی رسیم مگر آنکه در کشور امنیت و آرامش باشد، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از ابتدای دولت جدید این معنا را تذکر دادند بویژه مسوولان دانشگاه ها و آموزش و پرورش که فضای دانشگاه ها آرام و به دور از تشنج و اضطراب سیاسی باشد تا علم در دانشگاه ها رونق بگیرد.

وی گفت: علت اینکه ما در مجلس شورای اسلامی در انتخاب مسوولان حساسیت داریم، همین است و توصیه ما به رییس جمهوری محترم و وزیران این بوده است که از کسانی که سابقه بَد دارند، در فتنه 88 فعال بودند از این افراد در مدیریت های حساس کشور استفاده نشود.

حداد عادل افزود: نباید دانشگاه به وضعی برگردد که دشمنان انقلاب را خوشحال و دوستان انقلاب را نگران کند.

** اقتصاد مقاومتی یک شعار دور از دسترس نیست

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک شعار دور از دسترس و یک آرزوی غیرعملی نیست، گفت: این امر، ممکن و شدنی است به شرط آنکه عزم ملی و مدیریت جهادی و حرکت به سوی سبک زندگی اسلامی و بصیرت باشد و درک اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه چه نکاتی را تذکر می دهند.

وی با اشاره به امکانات بالقوه و بالفعل کشور اظهار کرد: استفاده از این ظرفیت ها به ما اجازه می دهد که یک اقتصاد درونزا و مقاوم در برابر جنگ اقتصادی که دشمن به ما تحمیل کرده است داشته باشیم و مهم ترین ظرفیت نیز مردم با ایمان ایران اسلامی هستند؛ همان مردمی که شما مردم قم نمونه آن هستید.

حداد عادل به بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه هوافضا سپاه و توانایی های کشور اشاره کرد و گفت: اینها نشاندهنده این است که می توانیم کشور خود را با آرمان های امام خمینی (ره) اداره کنیم.

وی افزود: ان شاءالله مذاکره کنندگان ما در وین با توکل به خدا و با تکیه بر نیروی ملت، با وحدت ملت و نعمت وجود رهبری از حق ملت دفاع کنند و موفق شوند تا دشمن تصور نکند مذاکره ما، برای اظهار عجز است و بخواهد بر دشمنی خود بیافزاید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دشمن بداند که با ملتی رو به روست که از هر جهت برای مقاومت آماده است و اجازه حضور دوباره را به آنها در این کشور نمی دهد.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی معمولا در سال های گذشته هر سال را با یک شعار اقتصادی شروع می کردند، گفت: از دو سه سال پیش ایشان گفتمان اقتصاد مقاومتی را مطرح و از اسفند ماه سال پیش نیز سیاست های کلی را به روسای قوای سه گانه ابلاغ کردند و در هر فرصتی هم درباره اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند.

وی با بیان اینکه موضوع ˈاقتصاد مقاومتیˈ موضوع مهمی است، گفت: نباید بگذاریم این موضوع فراموش و یا اینکه مشمول مرور زمان شود، این اشتباه بزرگی است.

حداد عادل با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ ˈدرونزاˈ، ˈمردم بنیادˈ، ˈدانش بنیانˈ و ˈعدالت محورˈ را چهار خصوصیت مهم اقتصاد مقاومتی برشمرد.

وی درباره ˈدرونزواˈ بودن گفت: باید به استعدادها و توانایی های داخلی تکیه کنیم و برای ایجاد یک تحول سرنوشت ساز در اقتصاد کشور توجه خود را به تقویت ظرفیت های داخلی کشور معطوف کنیم و چشم امید به بیرون مرزها نداشته باشیم.

حداد عادل افزود: ˈاقتصاد برونگراˈ نیز یعنی اینکه روی پای خود بایستیم اما با دیگران تعامل و ارتباط اقتصادی داشته باشیم و بازارهای جهانی را به دست آوریم.

وی درباره ˈمردم بنیانˈ بودن این اقتصاد اظهار کرد: پایه های اصلی این اقتصاد مردم هستند و این امر اجرای اصل 44 قانون اساسی را یادآوری می کند.

حداد عادل درباره ˈدانش بنیانˈ بودن آن خاطرنشان کرد: پیروزی در عرصه اقتصاد از آن کشوری است که در علم و دانش پیشرفت کرده باشد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به صورت مستمر بر این امر توصیه می کنند و ایشان بدرستی معتقدند که اگر در علم عقب باشیم در صنعت عقب می مانیم و ما را دچار وابستگی به بیگانه می کند و وابستگی اقتصادی به بیگانه با استقلال سیاسی سازگار نیست.

حداد عادل درباره ˈعدالت محورˈ بودن اقتصاد مقاومتی نیز گفت: نمی خواهیم از روش های سرمایه داری غربی تبعیت کنیم؛ در اقتصاد ما باید توجه به قشر ضعیف و رفع تبعیض حاکم و مبنا باشد.

** مردم کالاهای ایرانی بخرند

وی با اشاره به اینکه تولید ملی باید محور باشد، اظهار کرد: به مردم توصیه می کنیم که کالاهای ایرانی بخرند و تولیدکنندگان نیز کالای باکیفیت تولید کنند چراکه خرید کالای ایرانی باعث ایجاد اشتغال، افزایش ثروت ملی، کاهش تورم و کنترل نقدینگی می شود.

حداد عادل در بخش دیگر سخنانش از قم بعنوان شهر خون و قیام، جهاد و اجتهاد، دین و سیاست و کانون مرجعیت و ولایت نام برد و گفت: قم یک شهر معمولی در ردیف سایر شهرهای ایران نیست. ک/2

7406/ 553

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.