شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۹:۵۷

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی مجیدی عصر شنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان شاهرود ضمن اشاره…

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی مجیدی عصر شنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان شاهرود ضمن اشاره به برگزاری مسابقات قرآن کریم در شاهرودريال اظهار داشت: در این راستا ستادی تشکیل و سعی شده است از همه ظرفیت‌های قرآنی شهرستان در این ستاد استفاده شود.

وی با تصریح بر اینکه این ستاد شامل شش کمیته فنی، ثبت نام، فرهنگی، تبلیغات، اطلاع رسانی، مالی پشتیبانی است، افزود: سعی شده است از نماینده دستگاه‌های مختلف شهرستان برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مسابقات استفاده شود.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان شاهرود خاطرنشان کرد: مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف از مرحله شهرستانی آغاز و تا مرحله بین‌المللی ادامه دارد.

مجیدی با بیان اینکه، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شاهرود آمادگی میزبانی سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم استان سمنان را دارد، ادامه داد: این مسابقات آذر ماه سال 1393 در دو مرحله شهرستانی و استانی برگزار می‌شود.

وی گفت: مسابقات قرآن کریم در 14رشته شامل حفظ نیم جزء تا حفظ کل قرآن، قرائت تحقیق، ترتیل‌، فرازخوانی، اذان‌، قرائت حفظ و مفاهیم قرآن کریم است که در دو رده سنی شکوفه ها (زیر 16 سال) و بزرگسالان برگزار می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان شاهرود خاطرنشان کرد: در این ستاد مواردی ازجمله مکان‌های ثبت نام‌، نمایشگاه محصولات فرهنگی قرآنی‌، شیوه تبلیغات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیرامون آن تصمیماتی اتخاذ شد.

امامزادگان جعفر و محمد(ع) دامغان غبار روبی شدند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دامغان نیز در نشستی از برگزاری آئین معنوی غبارروبی و عطرافشانی ضریح مطهر امامزادگان جعفر و محمد (ع) این شهرستان با حضور مردم و مسئولان محلی خبر داد و گفت: در این آیین باشکوه حاضران پس از استماع سخنرانی و نغمه سرایی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در محیطی سرشار از معنویت، ضریح های مطهر این امامزادگان را غبارروبی و عطرافشانی کردند.

حجت الاسلام جاهد نجفی عمران تصریح کرد: در این مراسم با شکوه پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم و زیارت نامه مخصوص امامزادگان، جمع آوری هدایا و نذورات مردمی توسط خادمان افتخاری صورت پذیرفته، سپس حاضران ضریح  مطهر را با گلاب معطر غبارروبی و عطرافشانی کردند.

وی یادآور شد: امامزاده جعفر (ع) از نوادگان امام  سجاد (ع) و امامزاده محمد از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده که آستان مقدسشان در مرکز شهرستان دامغان واقع شده است.

دانش‌آموزان سمنانی از اداره کل اوقاف سمنان بازدید کردند

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان نیز در گفتگویی از بازدید 60 دانش آموز شهرستان سمنان از این اداره کل خبر داد و گفت: این بازدید با هدف آشنایی با سنت حسنه وقف و ظرفیت‌های موقوفات جدید از اداره کل انجام شد.

حجت الاسلام علی اکبری همچنین تصریح کرد: این بازدید در راستای اهداف آموزش و پرورش با توجه به تغییرات کتاب درسی مطالعات اجتماعی مقطع هشتم دبیرستان از این اداره کل صورت پذیرفت.

وی با اشاره به تاریخچه وقف در اسلام به تفاوت های وقف و صدقه و پایداری وقف، گفت: وقف جدید‌،‌ کارکردهای وقف، نیات واقفان، ‌ارکان وقف و … از دیگر مواردی بود که در این دیدار به آن پرداخته شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با بیان اینکه در کتب درسی جای خالی وقف احساس می‌شد، از ایجاد این تغییرات و افزوده شدن احسان ماندگار وقف به مباحث درسی ابراز خرسندی کرد.

علی اکبری با اذعان بر اینکه در حوزه های علمیه آموزش‌هایی در مورد وقف داده می‌شود و امروزه شاهد نتایج مطلوب این آموزش‌ها در جامعه هستیم، اظهار کرد: آموزش وقف در مدارس نیز بازخورد خوبی خواهد داشت و امید می‌رود با تبیین صحیح برکات این سنت حسنه بتوانیم واقفین فردای جامعه را به خوبی پرورش دهیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه درآمد موقوفات با توجه به نیات مندرج در وقفنامه‌ها هزینه می‌شود گفت: در طول تاریخ واقفان بر اساس نیازهای روز جامعه و با هدف رفع معضلات اجتماعی اقدام به وقف اموال خود کرده‌اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان تصریح کرد: به منظور ملموس‌تر شدن برکات وقف در جامعه طی چند سال اخیر سعی شده است نیات موقوفات در قالب طرح‌های سراسری مانند طرح پیوند آسمانی، طرح مهر تندرستی، طرح مهر تحصیلی و … اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *