دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۰۳:۱۵

به گزارش میهن پست – مطالعه صورت گرفته توسط اخترشناسان نشان می‌دهد، شیئ شبه‌سیاره‌ای که به تازگی کشف شده است، پیش از این…

به گزارش میهن پست – مطالعه صورت گرفته توسط اخترشناسان نشان می‌دهد، شیئ شبه‌سیاره‌ای که به تازگی کشف شده است، پیش از این یک ستاره آتشین بسیار داغ بوده است.
این شیئ که WISE J0304-2705 نام دارد، از کلاس کوتوله Y – سردترین کلاس دمایی ستاره‌ای که تاکنون شناسایی شده – محسوب می‌شود.

دمای فعلی این شیئ شبه ستاره‌ای 100 تا 150 درجه سانتیگراد است که دمایی متوسطی بین زمین و ناهید است؛ دمای این شیئ مانند سیارات سنگی شبه زمین نبوده و در اصل یک توپ گازی غول‌پیکر شبیه مشتری است.

ستاره‌ کشف شده اي که به سیاره بدل شد

ستاره‌ کشف شده اي که به سیاره بدل شد

اخترشناسان به شواهدی از منشأ باستانی این شیئ دست پیدا کرده‌اند که تغییرات دمایی در طول چند میلیون سال گذشته را نشان می‌دهد.

تیم بین‌المللی از محققان به سرپرستی پروفسور «دیوید پینفیلد» از دانشگاه هرتفوردشایر، کوتوله Y‌ را با استفاده از تلسکوپ فضایی WISE‌ ناسا شناسایی کردند.

احتمالا در طول 20 میلیون سال نخست از عمر WISE J0304-2705، دمای آن دست‌کم 2800 درجه سانتیگراد بوده و در یک میلیارد سالگی، دما به 1000 درجه سانتیگراد کاهش پیدا کرد و این روند کاهش دما تاکنون ادامه پیدا کرده و به دمای 100 تا 150 درجه سانتیگراد رسید.

منبع:herts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.