چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۰

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، به استثنای دیگو مارادونا، هیچ بازیكنی در تاریخ فوتبال آرژانتین نتوانسته افتخارات ماریو كمپس را به دست…

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، به استثنای دیگو مارادونا، هیچ بازیكنی در تاریخ فوتبال آرژانتین نتوانسته افتخارات ماریو كمپس را به دست آورد. ماریو آلبرتو کمپس در تاریخ 15 ژولای سال 1954 در بل ویل در ایالت کوردوبا در آرژانتین به دنیا آمد.

پس از دیگو مارادونا، معروف‌ترین فوتبالیست آرژانتین است، فوتبال خود را در تیم اینستیتوتو دو کوردوبا آغاز کرد و در 5 اکتبر سال 1973 در دیدار مقابل نیوولز اولد بویز اولین بازی خود در لیگ دسته اول فوتبال آرژانتین را انجام داد. در سال 1974 به تیم روزاریو سنترال رفت که و تنها در دو سال حضور در این تیم، 100 گل به ثمر رساند.

کمپس بین سال‌های 1973 و  1983 نزدیک به 43 بار پیراهن تیم ملی فوتبال آرژانتین را به تن کرد و 20 گل وارد دروازه حریفان کرد. او یکی از با‌اخلاق‌ترین فوتبالیست‌های جهان بود که در تمامی بازی‌های ملی حتی یک بار هم با کارت زرد یا قرمز داور مواجه نشد.

وی در سه جام جهانی حضور داشت و در سال 1978 به همراه تیم ملی آرژانتین در کشور خود قهرمان جهان شد. میزبانی آرژانتین از ابرقدرتهای فوتبال دنیا، برای ایرانیان خاطره انگیز است، جامی که تحت تاثیر کودتای رافائل ویدلا بود اما ایرانیان آن را به درخشش دانایی فر و حسن روشن به خاطر می آورند.

این بازیکن بزرگ در فینال این جام، ‌دو گل به هلند زد و در مجموع با شش گل زده، آقای گل جام جهانی 1978 آرژانتین شده و هم‌زمان به عنوان برترین بازیکن جام نیز برگزیده شد.

 وی پس از استابیله، دومین بازیکن از آرژانتین بود که آقای گل جام جهانی می‌شد. کمپس در سال 1983 پیراهن شماره 10 تیم ملی را به دیگو مارادونا داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.