سه شنبه، ۳۱ مرداد ۹۶ - ۱۰:۲۰
ستاره ابط الجوزا

رازهایی از درخشان بودن ستاره ابط الجوزا در آسمان شب در حالی توسط منجمان حدث زده شده است که این ستاره یعنی ابط…

رازهایی از درخشان بودن ستاره ابط الجوزا در آسمان شب در حالی توسط منجمان حدث زده شده است که این ستاره یعنی ابط الجوزا یکی از درخشان‌ترین ستاره آسمان شب در صورت فلکی شکارچی است که در تحقیقات جدید مشخص شده است که این ابرغول قرمز که در صورت فلکی شکارچی یا همان جبار قرار دارد، احتمالا گذشته‌ای جالب داشته است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ستاره ابط الجوزا نه فقط به خاطر درخشش آن بلکه به خاطر باستانی بودن و همچنین قرار داشتن در مرحله تبدیل به ابرنواختر برای دانشمندان جالب است.ستاره ابط الجوزا یا آلفای شکارچی با نزدیک شدن به پایان عمر خود چندین برابر اندازه اصلی‌اش بزرگتر شده است.

بنابراین باید گفت که ستاره ابط الجوزا نهمین ستاره درخشان آسمان شب با دوره‌ای چند صد روزه است که قطر آن در حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلومتر ، یعنی تقریباً بیش از ۱۱۰۰ برابر قطر خورشید است. برای مقایسه باید گفت که قطر خورشید یک میلیون و ۳۰۰ هزار کیلومتر است.

ستاره ابط الجوزا

تصویری از ستاره ابط الجوزا یکی از درخشان‌ترین ستاره آسمان شب در صورت فلکی شکارچی

جالب است بدانید که ستاره ابط الجوزا به قدری بزرگ است که اگر به جای خورشید در مرکز منظومه خورشیدی قرار گیرد، تا نزدیک مدار سیارک‌ها را اشغال می‌کند و در مقایسی دیگر این که ستاره ابط‌الجوزا پس از خورشید دومین قطر ظاهری بزرگ را دارد.

با این حال این ستاره مرموز در آینده با یک انفجار ابرنواختری به یک ستاره نوترونی یا شاید یک سیاهچاله تبدیل خواهد شد. البته طول عمر ستاره ابط الجوزا ممکن است تا حدود ۵۰ هزار سال دیگر ادامه یابد. در صورت انفجار، روشنی آن پس از انفجار قابل مقایسه با ماه شب چهارده خواهد بود.

محققان شواهد جدیدی پیدا کرده‌اند که بر اساس آن‌ها ، ستاره ابط الجوزا احتمالاً در گذشته دارای یک ستاره همسایه بوده که در نهایت آن را حین رشد، بلعیده است.

سرنخ گذشته این ستاره اسرارآمیز زمانی به دست آمد که گروهی از محققان برای نخستین بار از برنامه مدل‌سازی رایانه‌ای MESA برای طراحی مدلی از چرخش این ستاره استفاده کردند.

این ستاره ۱۵۰ برابر سریع‌تر از همه ستاره‌های تنهای شناخته‌شده دیگر به دور خود می‌چرخد. یکی از دلایل احتمالی آن می‌تواند این باشد که ابط‌ الجوزا در گذشته از یک همسایه به اندازه خورشید برخوردار بوده که در نهایت توسط ستاره مذکور بلعیده شده است.

ستاره ابط الجوزا

ستاره ابط الجوزا

محققان بر این باورند که ادغام این ستاره کوچکتر در ستاره ابط الجوزا باعث انتقال حرکت زاویه‌ای مدار آن به لایه‌های بیرونی این غول قرمزرنگ شده و سرعت آن را تشدید کرده است.

وجود ماده‌ای که بنظر می‌رسد در پی بلعیده شدن ستاره دوم در فضا منتشر شده، شواهد کافی را برای این فرضیه در اختیار دانشمندان قرار داده است. ستاره‌شناسان امیدوارند با بررسی سطح ستاره بتوانند شواهد بیشتری از این رویداد پیدا کنند.

[highlight]منبع[/highlight]   mcdonaldobservatory

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.