پنجشنبه، ۱۴ آبان ۹۴ - ۰۱:۰۴

میهن پست – محققان موفق به کشف ستاره دنباله داری شده اند که حاوی شکر و الکل است دنباله‌ دار یک گلوله برفی…

میهن پست – محققان موفق به کشف ستاره دنباله داری شده اند که حاوی شکر و الکل است دنباله‌ دار یک گلوله برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته‌ شده و تقریبا به اندازه یک شهر کوچک است. محققان بین المللی از کشف ستاره دنباله داری با نام  C/۲۰۱۴ Q۲ خبر داده اند که حاوی الکل و شکر است. این اولین باری است که ستاره دنباله داری با داشتن چنین ترکیبی کشف شده است.

دنباله‌داری که الکل و شکر

محققان ستاره دنباله دار C/۲۰۱۴ Q۲ را از ۳۰ ژانویه سال جاری و هنگامی که به نزدیک ترین فاصله از خورشید رسیده بود، تحت نظر داشته اند. Nicolas Biver از تیم تحقیقات فرانسه در رابطه با این ستاره دنباله دار می گوید :«این دنباله دار حاوی مقادیر زیادی از اتانول و همینطور glycolaldehyde نوعی شکر ساده است».

محققان با استفاده از تلسکوپ رادیویی در رصدخانه Sierra Nevada Mountains اسپانیا به رصد و همینطور بررسی این دنباله دار پرداخته بودند. کشف مولکول های نام برده شده در حالی است که محققان تا پیش از این بر این باور بودند که اتانول یا گلیکول آلدئید تنها در اطراف ستاره های جوان یافت می شوند. اما کشف چنین مولکول هایی در یک دنباله دار باورهای گذشته را زیر سوال برده است.

دنباله دار Comet Lovejoy که توسط رادیوی نجومی ۳۰M IRAM در سیرا نوادا، اسپانیا رصد می شود معمولا با نام C/۲۰۱۴ Q۲ شناخته می شود که یکی از فعال ترین دنباله دارهای کشف شده از زمان کشف دنباله دار Hale-Bopp در سال ۱۹۹۷ میلادی است.

comet contains alcohol, sugar (2)

رادیوی نجومی ۳۰M IRAM در سیرا نوادا، اسپانیا

در این ستاره دنباله دار حدود ۲۱ مولکول کشف شده اند که تنها اتانول و گلیکول آلدئید جدید بوده اند و مولکول های دیگری مانند carbon monoxide و نیتروژن نیز وجود داشتند که در دنباله دارهای گذشته دیده شده بودند.

منبع:phys

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.