پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۹ - ۱۱:۱۴
سحابی رتیل

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از یک خوشه ستاره‌ ای را در سحابی رتیل ثبت کرده که برخی از ستارگان آن در حال تبدیل…

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از یک خوشه ستاره‌ ای را در سحابی رتیل ثبت کرده که برخی از ستارگان آن در حال تبدیل شدن به ابرنواختر هستند. در ادامه با ما همراه شوید.

تلسکوپ فضایی هابل، تصویری از یک خوشه ستاره‌ ای موسوم به “Hodge ۳۰۱” ثبت کرده است که در “سحابی رتیل”(Tarantula Nebula) قرار دارد.

بسیاری از ستارگانی که در Hodge ۳۰۱ وجود دارند، به تازگی منفجر و به ابرنواختر تبدیل شده‌ اند و ماده‌ ای را با سرعت ۲۰۰ مایل بر ثانیه به بیرون انتشار می‌ دهند. این ماده با سرعت به اطراف سحابی رتیل حرکت می‌ کند و به ایجاد تلاطم و فشار در صفحات بالاتر منجر می‌ شود.

خوشه ستاره‌ ای Hodge ۳۰۱، سه ستاره فوق‌ العاده بزرگ و زیبا را نیز در بر دارد که به پایان زندگی خود و تبدیل شدن به ابرنواختر نزدیک هستند. هنگامی که این ستارگان به ابرنواختر تبدیل شوند، تلاطم و فشار بیشتری را در سحابی رتیل ایجاد می‌کنند.

سحابی رتیل

سحابی رتیل

جالب است بدانید سحابی رتیل نام یک سحابی معروف در صورت فلکی ماهی زرین است که در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ قرار دارد. در ابتدا تصور می شد این سحابی یک ستاره است تا این که در سال ۱۷۵۱ توسط نیکولاس-لوئی دو لاکای سحابی بودن آن کشف شد.

این سحابی درخشان‌ترین جرم غیر ستاره ایست که تا کنون کشف شده‌است٬ به حدی که اگر جای سحابی جبار درکهکشان راه شیری قرار داشت می توانست روی زمین سایه ایجاد کند! در حقیقت سحابی رتیل فعا ل‌ترین منطقه شناخته شده تولد ستارگان در گروه محلی کهکشانی ماست.

ماهی زرین نیز یکی از صور فلکی جنوبی است. ماهی زرین، تکهٔ غبارآلودی از ابر بزرگ ماژلانی را در بر گرفته‌است. پیکر آسمانی ماهی زرین توسط پیتر دیرکس‌ زون کایسر  و فردریک دِهاؤتمان و در میان سال‌ های ۱۵۹۵ تا ۱۵۹۷ متصور شد. این صورت فلکی به نام اره‌ ماهی نیز شناخته می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *