شنبه، ۲۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۵

رئیس گروه تلفیق و بیلان شرکت آب منطقه‎ای لرستان گفت: خشکسالی یک پدیده اجتناب‎ناپذیر است که تاکنون به کرات در پهنه وسیعی از…

رئیس گروه تلفیق و بیلان شرکت آب منطقه‎ای لرستان گفت: خشکسالی یک پدیده اجتناب‎ناپذیر است که تاکنون به کرات در پهنه وسیعی از کشور اتفاق افتاده که تنها در صورت برنامه‎ریزی و مدیریت کافی است که می‎توان از خسارات وارده ناشی از آن کاست که مهمترین برنامه شرکت در این راستا سدسازی است.

بهروز ابراهیمی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، اظهارکرد: خشکسالی حادثه‎ای طبیعی و پدیده‎ای آرام و مرموز است که به اعتقاد بسیاری دارای مکانیسمی پیچیده بوده و نسبت به انواع دیگر حوادث طبیعی ماهیت آن کمتر شناخته شده است.

وی درباره اثرات خشکسالی بیان کرد: در وهله نخست به بخش کشاورزی و منابع طبیعی به دلیل وابستگی مستقیم به رطوبت ناشی از بارندگی تأثیر می‎گذارد و در نهایت آثارش بر منابع آب سطحی زیرزمینی بروز می‎کند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه اثرات خشکسالی به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‎شود، اضافه کرد: اثرات مستقیم آن کاهش تولید در اراضی کشاورزی مراتع و جنگل‎ها، افزایش آتش‎سوزی، تخلیه آب از منابع سطحی و زیرزمینی، افزایش نرخ مرگ و میر دام‎های اهلی و حیات‌وحش بروز می‎کند.

رئیس گروه تلفیق و بیلان شرکت آب منطقه‎ای لرستان با بیان اینکه اثرات غیرمستقیم خشکسالی بسیار موثرتر از اثرات مستقیم آن است، تصریح‌کرد: کاهش درآمد کشاورزان و دامداران، کاهش درآمد مالیاتی دولت، افزایش هزینه‎های حمل و نقل، علوفه و آب شرب و افزایش جرائم، مهاجرت و… از تبعات آن است.

وی افزود: لرستان با داشتن آب و هوای متنوع نیز از خطر خشکسالی مصون نبوده و از سال 86 که این پدیده تمام کشور را فراگرفته ما شاهد کمبود بارش بوده‎ایم و به دلیل افزایش دما در چند سال گذشته مقدار آب‎های استان با شدت بیشتری تبخیر شده که تمام این عوامل دست به دست هم داد که مسئولان به فکر کاهش صدمات این پدیده باشد.

ابراهیمی بیان کرد: از اقداماتی که شرکت آب منطقه‎ای در این راستا انجام داده است ساخت سد، نصب موتور تلمبه و احداث اییستگاه پمپاژ است که استفاده از موتور تلمبه و ایستگاه پمپاژ نیازمند آب بهنگام است به این صورت که در رودخانه‎ها و بندهایی که در آن این اقدامات صورت می‎گیرد در صورت وجود منابع آب می‎توان از این دستگاه‎ها و موتورها استفاده کرد در نتیجه تنها راه مهار آب در استان سدسازی است.

رئیس گروه تلفیق و بیلان شرکت آب منطقه‎ای لرستان گفت: خشکسالی اخیر باعث شده که شرکت آب منطقه‎ای نسبت به دادن مجوز احداث چاه حساسیت بیشتری اعمال کند و یکی از سیاست‎های این شرکت در این خصوص نصب کنتورهای هوشمند روی چاه‎ها است که یکی از فواید این کنتورها این است که کشاورز از میزان آب تایید شده در کارت می‎تواند برداشت کند و این دستگاه‎ها ابزاری برای کنترل نظارت و استفاده بهینه از منابع آب است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.