شنبه، ۱۰ آبان ۹۳ - ۱۰:۱۷

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: سدسازی تهدیدی جدی برای نسل آینده نه چندان دور است. دکتر «سیدحمیدرضا صادقی» در گفت‌وگو با…

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: سدسازی تهدیدی جدی برای نسل آینده نه چندان دور است.

دکتر «سیدحمیدرضا صادقی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، با بیان اینکه تداوم سدسازی در کشور اشتباه است، اظهار کرد: مشکلات پایین دست و بالادست را نبایستی از یکدیگر تفکیک کرد چراکه هر دو بخش مستقیم و غیرمستقیم درگیر خواهند بود، ولی به ظاهر بخش عمده‌ای از این مشکلات در بدو امر در پایین دست متجلی می‌شوند.

‌وی، سدسازی را تهدیدی جدی برای آینده‌ای نه چندان دور دانست و گفت: فواید سدسازی را به ظاهر همه می‌دانند و همواره به استناد آنها اقدام به سدسازی می‌کنند، اما بر هر زدن تعادل هیدرولوژیک و اکولوژیک، ایجاد زمینه‌های رشد نابهنجار اراضی کشاورزی و حتی مشکلات اجتماعی را می‌توان از مشکلات و پیامدهای جدی سدسازی در کشور برشمرد.

این استاد گروه مهندسی آبخیزداری دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: ‌تغییر در فرهنگ عمومی و تخصصی استفاده از منابع آب و تبعیت از قوانین و اصول حاکم بر طبیعت رمز موفقیت است که قاعدتا در قالب طرح‌های مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و متشکل از روش‌های مختلف آبخیزداری،‌ استحصال آب و تغییر الگوی مصرف و بهینه‌سازی سامانه‌های بهره‌برداری آب قابل حصول است، لذا اگرچه ممکن است چند سال طول بکشد، ولیکن روشی پایدار و قابل اطمینان خواهد بود.

صادقی گفت: وجود عزم جدی به ترتیب در مدیران،‌ سیاست‌گذاران،‌ کارشناسان و مردم برای توفیق در مدیریت منابع آب و فارغ‌سازی از تعصبات سازمانی و علمی و بعضا سودجویانه و حتی توجه به تجارب جهانی در این خصوص مورد تاکید است، چرا که به نظر بنده راه‌حل‌های بسیار ساده و دوستدار محیط زیست متعددی برای تامین نیازهایی که به بهانه آنها سد احداث می‌شود، وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *