چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۰۷:۴۴

استاندار کردستان گفت: مطالعات مناسب اجتماعی و فرهنگی، حین ساختن سدها در کردستان وجود ندارد و این زیان بسیاری را متوجه فرهنگ، اقتصاد…

استاندار کردستان گفت: مطالعات مناسب اجتماعی و فرهنگی، حین ساختن سدها در کردستان وجود ندارد و این زیان بسیاری را متوجه فرهنگ، اقتصاد و سکونت ساکنان هم‌جوار سدها کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، مهندس «عبدالمحمد زاهدی» در شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ی استان، صبح امروز(چهارشنبه 12 شهریورماه) در سالن دولت استانداری، اظهار کرد: زمانی که سدی بدون مطالعه‌ی فرهنگی و اجتماعی ساخته می‌شود زیان‌های متعددی را متوجه اقتصاد، فرهنگ و اسکان مجدد مردمان هم‌جوار با محل احداث سد کردیم که هم‌زمان تولید و توسعه‌ی کشاورزی استان را هم با مشکل جدی مواجه می‌کند.

زاهدی با اشاره به از میان رفتن آثار تاریخی و میراث فرهنگی فراوانی که به‌واسطه‌ی احداث سدها به زیر آب می‌رود، افزود: متأسفانه بعلت نبود مطالعات فرهنگی، پس از احداث سدها تازه متوجه می‌شویم که چه تعداد میراث فرهنگی که از گذشته‌های دور برای ما به میراث گذاشته شده است، به زیر آب می‌رود.

وی ادامه داد: می‌طلبد در کنار مطالعات سدسازی به مطالعات فرهنگی پرداخته و به فرهنگ منطقه، توجه‌ی ویژه‌ای داشته باشیم.

زاهدی خاطرنشان کرد: هدف از تشکیل شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ی استان طرح نظرات فنی و کارشناسی و اتخاذ تصمیم‌های جدی برای برطرف کردن مشکلات استان از جمله کم‌آبی است.

وی با اشاره به این که کم‌آبی مختص کردستان نیست، افزود: با گرم شدن کره زمین طی سال‌های اخیر و خشکسالی‌های متوالی و مصرف بی‌رویه‌ی آب شرب و کشاورزی، نیازمند فرهنگسازی جدی، صحیح و مدیریت مصرف آب در شرایط کنونی هستیم.

استاندار کردستان تأمین بیش از 80 درصد آب کشور را در حوزه‌ی زاگرس و خزر دانست و گفت: عدم تمرکز حوزه‌های آبی در مناطق مختلف کشور و نبود منابع مناسب آبی جایگزین، ما را در این حوزه آسیب‌پذیر کرده است.

زاهدی ضوابط فنی و قانونی نامناسب در سال‌های گذشته حوزه‌ی آب کشور را عاملی مهم در به وجود آمدن بحران آب توصیف و یادآور شد: لازم است کارگروه آب و کشاورزی در استان تشکیل و ظرف 10 روز گزارش مختصر و جامع از وضعیت استان در زمینه‌ی نیاز به آب شرب، کشاورزی، صنعتی و راهکارهای تأمین این نیازها را ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات بهداشت آب در این گزارش باید قید شود که چه تعداد از سدهای استان از ناحیه‌ی فاضلاب‌های وارد شده به آن در معرض آلوده شدن است.

زاهدی تصریح کرد: مشکلات عدیده‌ای در استان وجود دارد که برخی اوقات شخصاً در قبال آنها دچار یأس می‌شود اما مهم آن است که نباید در مواقع بحرانی دچار سرخوردگی شویم، چون سعه‌ی صدر و صبر در برابر معضلات پیش آمده، کارساز است.

استاندار کردستان اظهار امیدواری کرد معضل کم‌آبی را به خوبی مدیریت کنیم تا از بحران به وجود آمده بتوانیم عبور کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خوش‌بین هستیم در برنامه‌ی ششم توسعه با پیش‌بینی‌های لازم، مشکلات زیرساختی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه حوزه‌ی آب را با تمام توان پیگیری و برطرف کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *