سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۴۳

به گزارش خبرنگار مهر، سرای سالمندان پدر ابولفضل العباس (ع) سبزوار بزرگترین مرکز نگهداری سالمندان پدر است که در حال حاضر 65 نفر…

به گزارش خبرنگار مهر، سرای سالمندان پدر ابولفضل العباس (ع) سبزوار بزرگترین مرکز نگهداری سالمندان پدر است که در حال حاضر 65 نفر از پدران از نقاط مختلف میهن در آن نگهداری می شوند.

شهروندان سبزواری در روز میلاد حضرت علی(ع) استقبال پرشوری برای بازدید از پدران سالمند این مرکز نشان دادند، شور و شعف بازدید کنندگان که اغلب همراه خانواده خدمت پدران عزیز رسیده اند بسیار چشمگیر بود، تعدادی از مراجعه کنندگان با پخش شیرینی و شکلات از پدران پذیرایی می کردند و تعدادی دیگر هم شاخه های گل به پدران سالمند تقدیم می کردند.

پدر همیشه به فکر فرزندانش هست

یکی از سالمندان که روی تخت دراز کشیده و بالای سر خود قالب های عکس کوچکی از زمان خدمت خود در ارتش و عکس خانوادگی اش نصب کرده می گوید: 68 سال سن دارد و 3 سالی می شود که به این مرکز آمده است، 5 فرزند دارم که هر یک از آنان در شهرهای مختلف کشور زندگی می کنند و فقط یکی از دخترانم در سبزوار ساکن است.

وی در پاسخ به سوالم که چه شد به اینجا آمدی می گوید: مریضی قند و خون و چربی داشتم که منجر به سکته مغزی و از کار افتادگی اعضای یک طرف بدنم شد، چون نمی خواستم فرزندانم اذیت شوند و به زحمت بیفتند خودم خواستم که به این مرکز بیایم.

این پدر عزیز که امید در چهره اش موج می زند می گوید: سالمندان همیشه امید داشته باشند و خدا را شکر کنند و همیشه به آنچه دارند فکر کنند و به آن افتخار کنند تا به آنچه می خواهند برسند، مثلا خود من همیشه به سمتی که اعضاء بدنم کار می کند فکر می کنم و این مسئله به من کمک کرد تا با زحمات فیزیوتراپ های مرکز اعضاء تعدادی از کار افتاده بدنم را حرکت دهم.

وی می گوید: به فرزندانم گفته ام که به خاطر دوری راه و خطرات مسافرت خیلی خود را برای دیدن من به زحمت نیندازند و فقط یکی از دخترانم که در سبزوار ساکن است به من سر می زند و از او بابت محبت هایش ممنونم، البته مسئولان و پرسنل مرکز هم همه سعی و تلاششان برای فراهم کردن بهترین شرایط برای ما است که از این عزیزان هم ممونیم و همیشه برایشان دعا می کنیم.

آسایشگاه جایی برای زندگی کردن است نه زنده ماندن

یکی از مراجعه کنندگان که مدام با سالمندان صحبت و خوش و بش می کند در پاسخ به سوالم که چرا امروز به اینجا آمدی می گوید: همانطور که  میراث فرهنگی ما ماندگار هستند سالمندان هم برای ما نسل جوان ماندگارند، حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با آنها که کوله بار تجربه و اندیشه هستند برای ما جوانان مفید است و مطمئنا در آینده راهنمای ما خواهد بود.

وی می گوید: هر وقت به اینجا می آیم و با این عزیزان ارتباط برقرار می کنم احساس آرامش به من دست می دهد.

از او خواستم نظرش را راجع به مراکز نگهداری سالمندان بگوید که اینچنین گفت: آسایشگاه سالمندان پدر جایی برای زندگی کردن است نه برای زنده ماندن.

ساز و صدایمان را پدران عزیز کوک می کنند

در حین گفتگو بودم که صدای دف نوازی گروهی که وارد مرکز شدند توجه ام را جلب کرد تعدادی از هنرمندان سبزوار با حضور در اتاق های پدران سالمند برای آنان دف نوازی کردند و آواز خواندند که با استقبال پدران هم مواجه شد.

سیدنیا سرپرست گروه درباره حضورشان می گوید: به مناسبت روز پدر از اعضای گروه خواستم که دسته جمعی به اینجا بیاییم که خوشبختانه با وجود اینکه شب گذشته این موضوع را با آنان در میان گذاشتم حدود 15 نفر از بچه ها لطف کردند و آمدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خودجوش به مرکز سالمندان پدر آمده اند می گوید: فکر می کنم بهترین اجرا هایمان را در مراکز خیریه که به دور از ریا است اجرا می کنیم. روی سن درگیر چارچوب موسیقی و نت می شویم حتی شاید تعظیم ما با تکلف باشد اما وقتی به اینجا می آئیم اینقدر راحت هستیم که تمام هنر خود را برای این عزیزان عرضه می کنیم، به نظر من اگر اینجا ساز و صدایمان کوک نباشد مهم نیست چرا که خود پدران عزیز با محبت و لطفشان ساز و صدای ما را کوک می کنند، اشک شوق و لطف و عنایت و حتی دعای سالمندان حس قشنگی به ما می دهد که تا کنون در بهترین اجراهای برون مرزی هم این احساس را لمس نکرده ایم.

خانواده ها سالمندان را جمع خود نگهداری کنند

یک پزشک هم که به اتفاق همسر و 2 فرزند دخترش به مرکز سالمندان پدر آمده بود می گوید: به اینجا آمدیم تا روز عید و روز پدر را به این عزیزان که مثل پدران خودمان هستند تبریک بگوییم.

 وی درباره وجود این مراکز اینچنین می گوید: با مدرن شدن زندگی و به روز شدن اطلاعات و پیشرفت علم وجود این مراکز لازم است اما خودمان باید تصمیم بگیریم که آیا عزیزانمان را به این مراکز بسپاریم یا خیر چرا که خود ما هم یک روزی سالمند خواهیم شد بنابراین به نظر من خانواده ها باید سالمندان را در جمع خود نگهداری کنند و این مراکز از سالمندان بی سرپرست نگهداری کنند.

وی درباره حضور دو فرزند خود اینچنین گفت: آشنا شدن فرزندان ما با اینچنین مراکز برای وسیع شدن دید و تفکر آنان مثمر ثمر است می تواند در درست تصمیم گرفتن آنها در آینده موثر باشد.

آمبولانس و مینی بوس مهمترین نیاز مرکز سالمندان پدر

 غلامحسن دانائی مقدم، مدیر عامل سرای سالمندان پدر ابولفضل العباس (ع) سبزوار هم درباره این مرکز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ساخت پروژه ساخت سرای سالمندان پدر ابولفضل العباس (ع) سبزوار در سال 1382 با همت خیر فقید حاج عباس صالح آبادی در زمینی به مساحت 3 هکتار و زیربنایی به مساحت 1560 متر مربع آغاز شد و همزمان با میلاد نبی مکرم اسلام در سال 1389 با مساعدت و همیاری همسر و فرزندان آن مرحوم افتتاح شد، مرحوم  صالح آبادی در سفری به مشهد مقدس تعدادی سالمند بی سرپرست را که پناهنده حرم امام رضا (ع) شده بودند مشاهده می کند و این موضوع باعث می شود که وی به فکر ساختن سرایی امن و پر آسایش و محبت برای سالمندان شود. هرچند که تقدیر روزگار فرصت مشاهده بهره برداری این مکان را از این خیر دریغ کرد اما روحش از دعای خیر سالمندان بهره خواهد برد. یادش گرامی

مدیر عامل سرای سالمندان پدر ابولفضل العباس (ع) سبزوار افزود: در حال حاضرمیزبان  65پدر سالمند از سراسر کشور هستیم که 75 درصد آنان بی سرپرست هستند.

دانائی مقدم از بهره برداری از ساختمان اداری و فیزیوتراپی در چند ماه آینده خبر داد و گفت: با مستقر شدن این بخش ها ردساختمان جدید امکان پذیرش 30 سالمند دیگر در این مرکز وجود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه 30 درصد هزینه های این مرکز  توسط بهزیستی و مابقی از سوی خیران تامین می شود، آمبولانس و مینی بوس  را مهمترین نیاز مرکز سالمندان پدر دانست و از خیران علاقه مند خواست آنان را یاری کنند.

…………………..

رضا قدیریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.