یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۸

ˈاسماعیل مهاجرˈ روز یکشنبه به ایرنا گفت: این سرشماری به منظور آگاهی از چگونگی تغییرات جمعیت گونه های مورد نظر و کسب اطلاعات…

ˈاسماعیل مهاجرˈ روز یکشنبه به ایرنا گفت: این سرشماری به منظور آگاهی از چگونگی تغییرات جمعیت گونه های مورد نظر و کسب اطلاعات لازم از وضعیت آماری و پراکنش این پستانداران انجام می شود.

وی اظهار کرد: طبق برنامه ریزی به عمل آمده، این سرشماری از سوم الی ششم خرداد در کلیه مناطق زیستگاهی استان، منطقه حفاظت شده ˈجهان نماˈ و مناطق آزاد، توسط کارشناسان و مأموران گارد اجرایی ادارات تابعه به صورت هم زمان انجام می پذیرد.

وی یادآور شد: سرشماری از گونه های قوچ و میش به واسطه داشتن ویژگی های بیولوژیکی و اکولوژیکی و وضعیت حساس آن ها از لحاظ جمعیتی، هر ساله در دو نوبت سرشماری بهاره در خرداد و سرشماری پاییزه در آبان، در استان گلستان انجام می شود.

وی تصریح کرد: با انجام سرشماری و کسب آمارهای منطقی و دقیق و نیز مشخص شدن وضعیت جمعیتی آن ها در مقایسه با سال های گذشته، می توان راهکارهای مدیریتی مناسب را برای حفظ و حمایت از این گونه های باارزش انتخاب کرد.

وی در ادامه از رهاسازی یک قطعه پرنده بوتیمار کوچک در شهرستان ترکمن خبر داد و اظهار کرد: در پی تماس یک همیار محیط زیست مبنی بر وجود یک قطعه پرنده مصدوم در شهرداری ترکمن، اکیپ گشت سیار یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان با حضور در محل، پرنده را به مرکز اداره انتقال دادند.

وی افزود: این بوتیمار کوچک، پس از انجام تیمارهای لازم و نیز بیومتری توسط محیط بانان واحد یگان حفاظت محیط زیست در زیستگاه طبیعی خود (مناطق نیزاری مجاور ساحل) در شهرستان ترکمن رهاسازی شد.

بوتیمار کوچک از راسته لک لک سانان محسوب می شود که اواخر بهار و تابستان در این منطقه نسبتا فراوان است.

602

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *