سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۵

کارشناس مسئول حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان گفت:‌ در سرشماری تابستانه وحوش، در مجموع 700 راس کل و بز، قوچ و میش، آهو…

کارشناس مسئول حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان گفت:‌ در سرشماری تابستانه وحوش، در مجموع 700 راس کل و بز، قوچ و میش، آهو و گوزن زرد ایرانی در پهنه حیات وحش خوزستان سرشماری شدند.

رحیم الوندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌منطقه خوزستان اظهارکرد: سرشماری تابستانه وحوش از 11 تا 24 مردادماه در مناطق حفاظت شده، مناطق شکار ممنوع و دو سایت حفظ و تکثیر گوزن زرد ایرانی در منطقه کرخه و دز انجام شد. در این عملیات چهارپایان علف‌خوار، وحوشی هستند که معمولا سرشماری می‌شوند.

وی ادامه‌داد: مناطق حفاظت شده چهل‌پا، کرایی، شیمبار، منگشت، میش‌داغ و دیمه و مناطق شکارممنوع هفت‌شهیدان، شو ولندر، قلعه شاداب و بدیل و همچنین دو سایت حفظ و نگهداری گوزن زرد ایرانی در کرخه و دز مناطقی هستند که سرشماری در آنها انجام شده است.

کارشناس مسئول حیات‌وحشت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در این عملیات، 450 راس کل و بز، 70 راس قوچ و میش، 150 راس آهو و 30 راس گوزن زرد ایرانی سرشماری شدند.

الوندی اظهارکرد: سرشماری زمستانه وحوش نیز آذرماه انجام می‌شود. با توجه به اینکه زیستگاه‌های زمستانه و تابستانه وحوش در خوزستان متفاوت است، انجام سرشماری زمستانه ضرورت می‌یابد و در این سرشماری آمار جدیدی از جمعیت و حوش در سطح مناطق استان حاصل می‌شود.

وی افزود: در سطح استان خوزستان در مجموع 18 منطقه حفاظت شده، منطقه شکار ممنوع و تالاب وجود دارد که توسط اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان، حفظ و حراست می‌شود.

کارشناس مسئول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان درباره شمارش جمعیت وحوش گوشت‌خوار و شب‌فعال، گفت: در سرشماری‌های وحوش که یکی از مراحل آن اخیرا انجام شد، براساس نمایه‌ها و آثاری که بر طبیعت می‌گذارند، پلنگ و خرس نیز مشاهده شد اما جمعیت این وحوش بر اساس ضوابط خاصی تخمین زده می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *