جمعه، ۱۷ مرداد ۹۳ - ۰۳:۱۸

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین از آغاز سرشماری تابستانه وحوش در استان خبر داد. صدرالدین‌علیپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-…

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین از آغاز سرشماری تابستانه وحوش در استان خبر داد.

صدرالدین‌علیپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قزوین، اظهار کرد: این سرشماری از چهارشنبه 15 مرداد آغاز و طی چند مرحله به مدت 10 روز تمام وحوش مناطق استان سرشماری می‌شوند.

وی افزود: این سرشماری با حضور مأموران اجرایی یگان حفاظت، کارشناسان، ادارات محیط زیست شهرستان‌ها و محیط‌بانی‌ها در منطقه باشگل به عنوان تنها منطقه حفاظت شده استان، مناطق تیراندازی و شکارممنوع الموت غربی و شرقی، طارم سفلی، آبگرم، آوج و دشت الله‌آباد اجرا خواهد شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین هدف از اجرای این طرح را برآورد جمعیت حیات وحش استان از قبیل پرندگان و پستانداران دانست و ادامه داد: اطلاع از جابه‌جایی و علل آن، میزان زاد و ولد، مرگ و میر، بررسی عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق مستعد برای بکارگیری در سیاست‌گذاری و مدیریت وحوش شاخص استان از جمله قوچ و میش، کل و بز و آهو و همچنین ارتقاء سطح حفاظتی گونه‌های متنوع وحوش از دیگر اهداف این سرشماری است.

وی اضافه کرد: در مرحله نخست قوچ و میش نر و ماده و آهو سرشماری خواهند شد که در کنار این سرشماری سایر گونه‌های مشاهده شده نیز آمار گیری و در مرحله بعد پرندگان خشکی‌زی نیز بررسی می‌شوند.

علیپور تصریح کرد: استان قزوین به خاطر تنوع اقلیمی زیستگاه پستاندارانی چون گوسفند وحشی، کل و بز، آهو، پلنگ، گراز، خرس، روباه، گرگ و خرگوش و پرندگانی همچون عقاب طلایی، دال، هما، تیهو، کبک دری، کبک چیل، سارگپه، انواع چرخ ریسک‌ها است.

به گزارش ایسنا، سرشماری وحوش استان قزوین دو بار در سال و به صورت تابستانه و زمستانه انجام می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.