یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۷ - ۰۹:۳۲
سرعت اینترنت 5G

سرعت اینترنت 5G و این که این سرویس چه تفاوتی با سایر سرویس های اینترنت از جمله سرعت آن چند برابر بیشتر از…

سرعت اینترنت 5G و این که این سرویس چه تفاوتی با سایر سرویس های اینترنت از جمله سرعت آن چند برابر بیشتر از سرویس اینترنتی 4G است . سوالی است که حتما خیلی از کاربران اینترنت به دنبال پاسخ آن هستند.

نسل پنجم اینترنت را اینترنت 5G نام گذاری کرده اند که قرار است بعد زودی ایت سرویس عرضه شود. سرعت اینترنت 5G و به عبارتی سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس‌های بالاتری نسبت به 4G استفاده می‌کند.

سرعت اینترنت 5G به نسبت سرویس های قبلی اینترنت خیلی زیاد و البته محدودیت‌ های بسیار کمتری هم دارد که برای تکنولوژی‌هایی مانند اینترنت اشیا ایده آل است. به علاوه از آ نجایی که سیگنال‌ های این نوع از اینترنت نمی‌تواند زیاد انتشار پیدا کند، می‌ بایست تعداد نقاط دسترسی بیشتر Access Points  و همینطور با فاصله نزدیک تر به هم قرار گیرند.

در این میان پروفسور اندی ساتن انگلیسی میعتقد است:

 که هدف اینترنت 5G این است که نامرئی باشد. این تکنولوژی باید مانند تکنولوژی الکتریسیته همه جا حضور داشته باشد. چرا که سرعت اینترنت 5G به سازندگان وسایل الکتریکی کمک می‌کند تا برای اینترنت اشیا دسترسی دائمی و نامحدود عرضه کنند.

سرعت اینترنت 5G

این در حالی است که آزمون اتصال و سرعت اینترنت 5G جدیدی توسط شرکت فنلاندی Kauppalehti و اپراتور وایرلس Elisa صورت گرفته است که نشان می‌دهد فناوری 5G نسبت به 4G lte در مصرف واقعی ۱۴ برابر سریع‌تر عمل می‌کند. سرعتی که آن‌ ها موفق شده‌اند به صورت پایدار به دست آورند ، ۷۰۰ مگابیت بر ثانیه است.

البته آزمایش تست سرعت اینترنت 5G با استفاده از تجهیزات ساخت هواوی که با استانداردهای سازمان 3GPP سازگار است، انجام شد و طی آن مصرف عادی و معمول 5G در شرایط واقعی مورد ارزیابی قرار گرفت. همان‌طور که عنوان شده است، شرایط آزمایش در بهترین وضعیت خود نبود و مثلا از یک فرستنده استفاده شد.

به گفته‌ ی کارشناسان الیزا، پهنای باند چنین سیستمی روی کاغذ هزار مگابیت بر ثانیه است. در مقابل، نتیجه‌ی تست 4G در شرایط مشابه تنها ۵۰ مگابایت سرعت را نشان داد. در این آزمون‌ها، فرستنده‌ تقریبا ۵۰۰ متر با گیرنده فاصله داشت و تست 5G روی باند ۳.۵ گیگاهرتز انجام گرفت.

فناوری پشتیبانی از 5G اوایل سال ۲۰۱۹ در فنلاند به تجاری‌ سازی خواهد رسید و الیزا پیش‌ بینی می‌کند که بتواند تا پایان سال جاری بستر را برای آن فراهم کند. استفاده از 5G در کشورهای حوزه‌ی اسکاندیناوی تا ۱۸ ماه آینده آغاز خواهد شد و فنلاند یکی از اولین کشورهایی خواهد بود که از آن بهره می‌برد.

البته نباید فراموش کرد که برای اتصال به اینترنت 5G ، به سخت افزارهای مخصوص نیاز است. درست مانند حالا که برای اتصال به اینترنت4G ، باید گوشی هوشمندی داشته باشیم که این نوع اینترنت را پشتیبانی کند. هر وسیله‌ای اعم از تبلت، گوشی همراه و غیره می‌بایست قطعات متناسب با این تکنولوژی را داشته باشد.

در این میان شرکت کوالکام به تازگی محصولی تولید کرده است(X50) که به گفته این شرکت ،دانلود تا سرعت ۵ گیگابیت برثانیه راپشتیبانی می‌کند که 400 برابر سرعت دانلود در اینترنت 4G است. سازندگان گوشی‌های هوشمند تا پایان سال 2017 ، نمونه‌ایی از این قطعه را دریافت خواهند کرد که تا سال 2018 به روی محصولات خود تعبیه کنند. اما اینترنت 5G شاید تا سال 2020 عرضه نشود و سازندگان تلفن‌های همراه شاید به همین طریق بتوانند کمی خود را جلو بیاندازند.

18 دیدگاه برای “سرعت اینترنت 5G چند برابر بیشتر از سایر سرویس های اینترنتی است ؟”

 1. سولماز گفت:

  پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی رو فیلتر نکنن ما به همون اچ مثبت و فورجی راضی هستیم

 2. نیکیتا گفت:

  فکر نمیکنم توی ایران تا سال ۲۰۴۰ هم عملی بشه

 3. هم کلاسی گفت:

  خییلی خوبه

 4. فرهام گفت:

  مس باید به فکر تعویض گوشی و تبلت باشیم

 5. تیمور گفت:

  به نا ایرانی ها نمیرسه

 6. سهراب گفت:

  خوش به حال کشورهای اسکاندیناوی علی الخصوص فنلاند

 7. کامی گفت:

  یعنی چی نامرئی باشه

 8. سردار گفت:

  خبر خیلی خوبیه

 9. سنگین آبادی گفت:

  اگه بشه عالی میشه

 10. الینا گفت:

  برای من که سوال بود فرقش با 4G چیه

 11. فرزانه گفت:

  گوشی های ما که پشتیبانی نمیکنه

 12. بیگلری گفت:

  با فورجی هم قابل مقویسه نیست

 13. سراج گفت:

  سرعتش فوق العاده بالاست

 14. میران گفت:

  با این سرعت میشه یه فیلم سینمایی ۳ ساعته رو در عرض ۳ ثانیه دانلود کرد

 15. سریره گفت:

  پیشرفت جدیدی در تکنولوژی موبایله

 16. کاوشگر گفت:

  اینترنت اشیا چیه؟

 17. شاهرخی گفت:

  چه طرح دوردستی

 18. رستم گفت:

  نمیدونم چرا ما خوشحال میشیم فعلا که مخصوص کشورای اسکاندیناویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.