دوشنبه، ۱۱ دی ۹۶ - ۱۰:۲۳

سرما زیستی تلاشی است برای نجات جان انسان ها در دماهای بسیار پایین. در این روش می توان انسان ها را به کمک…

سرما زیستی تلاشی است برای نجات جان انسان ها در دماهای بسیار پایین. در این روش می توان انسان ها را به کمک روش های نوین پزشکی برای چندین دهه یا حتی قرن ها در شرایط ثابت نگهداری کرد به این امید که این افراد در آینده با استفاده از فناوری های جدیدی که در حوزه پزشکی به آن دست می یابند سلامت از دست رفته خویش را بازیافته و بار دیگر زندگی زمینی را از سر گیرند.با میهن پست همراه شوید.

در این میان شرکت روسی KrioRus چند سالی است که منجمد ساختن انسانها را برای بازگشت به حیات در چندین سال بعد شروع کرده است.حالا خبرنگاران توانسته‌اند وارد بخش‌هایی از این شرکت شوند.

سرما زیستی از آن جهت اهمیت دارد که تصور کنید در ۱۰۰ سال پیش زندگی می کردید و یک نفر به شما می گفت که یک روز، بشر قدم به کره ماه خواهد گذاشت یا اینکه روزی علم آن قدر پیشرفت خواهد کرد که قلب یک بیمار را از سینه در می آورند و به جایش قلب مصنوعی می گذارند. آن وقت شما چه می گفتید؟ شاید چنین ادعایی را باور نمی کردید و تنها عکس العملتان خندیدن به این حرف های محال بود.

به  هر حال ممکن است امروزه نیز این ادعا که می توان به مغز انسان پس از مرگ مواد مخصوص ضد انجماد تزریق کرد و آن را با نیتروژن مایع به اندازه ای خنک نگه داشت که به بافت های داخلی آن صدمه وارد نشود و دوباره بتوان آن را زنده کرد مضحک به نظر برسد اما یک نکته مهم را باید یادآور شد: اگر انسان در آب یخ بیفتد و خفه شود، شش هایش پر از آب می شود و قلبش از تپش می افتد. هر چند تمامی این نشانه ها از نظر علوم پزشکی مشخصات یک فرد مرده است اما در بسیاری از موارد افرادی که در چنین وضعیتی قرار گرفته اند تنها به دلیل فعالیت های ذهنی و حافظه دست نخورده شان از مرگ نجات یافته اند. پس شاید در آینده علم آن قدر پیشرفت کند که احیای مغز منجمد شده انسان پس از ۱۰۰ سال مثل راه رفتن امروزی انسان روی کره ماه باشد. پایه های این علم در زمان حال پی ریزی شده و سرما زیستی نامی است که برای آن انتخاب کرده اند.

البته زمانی که فرایندهای زیستی در بدن یک جاندار با وسایل گوناگون کندتر شوند بدون این‌که به زندگی آن جاندار پایان داده شود حالت زیست تَعویقی روی می‌دهد. به عمل ایجاد زیست تعویقی، زنده‌داری تعویقی – Suspended animation – گفته می‌شود.

در زیست تعویقی تنفس، ضربان قلب، و دیگر کارکردهای غیرارادی همچنان ادامه خواهند داشت، اما تنها با وسایل مصنوعی قابل شناسایی هستند. سرمای مفرط می‌تواند به سرعت کندسازی عملکردهای فرد را فراهم آورد؛ استفاده از این فرایند منتج به توسعهٔ علم سرمازیستی شده‌است. سرمازیستی یکی از روش‌های حفظ حیات است اما در آن اندام‌ها با استفاده از نیتروژن مایع برای حفظ، سرماداری می‌شوند تا آنکه دوباره حیات یابند.

لاینا بیزلی کسی بود که در قالب رویان دوسلولی برای ۱۳ سال در حالت زیست تعویقی نگهداری شد. قراردهی فضانوردان در وضعیت زیست تعویقی به‌عنوان راهی برای رسیدن فرد به انتهای سفر میان‌ستاره‌ای یا میان‌کهکشانی پیشنهاد شده است، که نیاز به استفاده از فضاپیماهای چندنسله را رفع می‌کند.

از دههٔ ۱۹۷۰، سرمازدگی القایی برای برخی از عمل‌های باز قلب به‌عنوان جایگزینی برای دستگاه‌های قلب-ریه مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، سرمازدگی تنها زمان محدودی را ارائه می‌کند تا عمل انجام شود و خطر آسیب بافت‌ها و مغز برای دوره‌های طولانی‌مدت وجود دارد.

سرما زیستی یا Cryonics دانشی نوبنیاد است اما همین حالا هم افراد ماجراجو و البته ثروتمندی هستند که تن به این پروژه مشهور به سرمازیستی داده‌اند. شرکت روسی KrioRus بزرگترین شرکت جهان در این زمینه است که تاکنون ۴۵ نفر را از دهها کشور جهان برای بازگشت به حیات منجمد کرده است. انجماد بدن انسانها با استفاده از گاز نیتروژن و تا دمای -۱۹۵ درجه سلسیوس صورت می‌گیرد.

در این روش پس از ایست قلبی دمای بدن انسان تاحدی کاهش پیدا می کند که به بافت های بدن آسیبی نرسد تا احتمالا بتوان در چند صد سال آینده فرد منجمد شده را دوباره زنده کرد. اما برای این کار شرکت KrioRus هزینه معادل ۳۶ هزار دلار را دریافت می‌کند. دانیلا مدودف،بنیانگذار شرکت KrioRus می‌گوید احتمال دارد که در سال ۲۰۵۰ تعدادی از انسانها از انجماد خارج شوند. کسانی که تن به این روش می‌دهند امیدوارند که در زمان برگشت به حیات محققان بتوانند کهولت سن یا بیماری‌های آنها را با پیشرفت علم درمان کنند.

[highlight]منبع[/highlight]   kriorus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.