دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۲۸

عصر ایران: ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی از دیروز (شنبه 7 تیر 1393 مصادف با 28 ژوئن 2014) آغاز شده…

عصر ایران: ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی از دیروز (شنبه 7 تیر 1393 مصادف با 28 ژوئن 2014) آغاز شده است و همزمان سنت ها و آیین های مخصوص ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی به مورد اجرا گذاشته می شود.

امسال ماه رمضان در شرایطی آغاز می شود که بخش بزرگی از جغرافیای جهان اسلام از اندونزی در شرق گرفته تا مراکش در غرب که جمعیتی بیش از 1 و نیم میلیارد مسلمان در آن زیست می کند، شاهد در گیری و جنگ داخلی و فرقه ای است؛ با این حال گونه گونی و تنوع سنت های ماه رمضان در هر گوشه ای از جهان اسلام قابل مشاهده است.

در یمن مردان یمنی در نخستین روز ماه مبارک رمضان پس از ادای فریضه نماز جماعت ظهر نخستین روز ماه، در مساجد به صف می ایستند تا به چشمان خود سرمه بکشند.

این رسم مخصوص یمنی ها برای استقبال از ماه رمضان است . مردان یمنی معتقدند با این کار خود به یک سنت رسول گرامی اسلام (ص) عمل می کنند. طبق روایات حضرت محمد (ص) به چشمان خود سرمه می کشیدند و بخش بزرگی از درآمد خود را صرف خرید عطر می کردند.

بسیاری از مردان  روزه دار یمنی دیروز (شنبه) پس از ادای نماز جماعت ظهر در مساجد این کشور سنت سرمه کشیدن به چشم را اجرا کردند که تصویر زیر اجرای این مراسم در یک مسجد بزرگ در شهر صنعا نشان می دهد.

مردان یمنی معتقدند سرمه کشیدن بینایی را تقویت می کند. مراسم سرمه کشی به چشمان در یمن در تمام طول ماه مبارک رمضان ادامه دارد. این سنت سابقه ای هزار ساله در یمن دارد.

آغاز ماه مبارک رمضان؛ سرمه کشی مردان یمنی (+عکس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.