جمعه، ۲۰ مرداد ۹۶ - ۱۰:۵۱
سریع‌ ترین پالس نور

سریع‌ ترین پالس نور در حالی در دانشگاه فلوریدای مرکزی به ثبت رسیده است که تیم تحقیقاتی دانشگاه فلوریدای مرکزی سریع‌ ترین پالس نور…

سریع‌ ترین پالس نور در حالی در دانشگاه فلوریدای مرکزی به ثبت رسیده است که تیم تحقیقاتی دانشگاه فلوریدای مرکزی سریع‌ ترین پالس نور را با استفاده از تابش اشعه ایکس 53 اینچی ثبت کرده است . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

سرپرست تحقیق ثبت سریع‌ ترین پالس نور پروفسور زنگو چانگ بوده که وی در سال 2012 نیز سریع‌ ترین پالس نورافشانی آن زمان را با شدت 67 درصد ثبت کرده که البته این پالس نوری در یک quintillionth از یک ثانیه به طور غیر قابل تصور سریع است.

دوربین‌ها با سرعت بالا قادرند ویدئوهای حرکت آهسته‌ای از حرکت گلوله را ثبت کنند و این پالس نور به دانشمندان اجازه می‌دهد تصاویری از حرکت سریع الکترون‌ها در اتم‌ها و مولکول‌ها با شفافیت بی‌سابقه ارائه دهند.

سریع‌ ترین پالس نور

پالس چانگ نشان می‌دهد که نه فقط طول مدت انتشار کوتاه است بلکه طول موج نیز کوتاه است. نور جدید در منطقه مهم طیفی که به اصطلاح پنجره آب نام دارد می‌رسد و در این منطقه اتم های کربن قدرت جذب بالا دارند اما آب چنین خصوصیتی ندارد.

آقای چانگ استاد کالج اپتیک و فوتونیک ودر خصوص ثبت سریع‌ ترین پالس نور به رسانه ها گفته :

از چنین اشعه‌های X-Ray می‌توان برای فیلمبرداری از حرکت آهسته الکترون‌ها و اتم‌های مولکول‌های بیولوژیکی در سلول‌های زنده استفاده کرد. به طور مثال بهبود بهره‌وری از پنل‌های خورشیدی و درک بهتر چگونگی فتوسنتز از ویژگی‌های خاص کشف جدید است.

اشعه ایکس با الکترون‌های ماده ارتباط برقرار کرده و نشان می‌دهد که کدام الکترون‌ها در کدام اتم حرکت می‌کنند و روشی برای تحقیق در مورد فرآیندهای سریع در مواد با خاصیت عناصر شیمیایی است. این قابلیت در توسعه تراشه‌ها و حافظه در نسل بعدی گوشی‌های همراه و رایانه‌ها است که هزار بار سریع‌تر از دستگاه‌های امروزی هستند و البته روش ابتکاری چانگ و گروه وی تولید اشعه‌ایکس با قدرت محرک‌های بالا و لیزر femtosecond با طول موج طولانی است.

[highlight]منبع[/highlight]  fiz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *