دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۲۰

همایش «ایران از دیدگاه جهانگردان سفرنامه‌نویس فرانسوی» به همت انجمن دوستی ایران و فرانسه و بخش خصوصی در صنعت گردشگری ‌کشور در کتابخانه‌ی…

همایش «ایران از دیدگاه جهانگردان سفرنامه‌نویس فرانسوی» به همت انجمن دوستی ایران و فرانسه و بخش خصوصی در صنعت گردشگری ‌کشور در کتابخانه‌ی ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروفسور «فرانسوا مورو» از شخصیت‌های مهم فرهنگی فرانسه، استاد ادبیات قرن هجدهم در دانشگاه سوربن و مدیر مرکز تحقیقات ادبیات مربوط به سفرنامه‌نویسان در فرانسه نیز به دعوت انجمن دوستی ایران و فرانسه به تهران می‌آید تا علاوه‌ بر آن‌که نخستین سفر خود به ایران را تجربه می‌کند، در همایش «ایران از دیدگاه جهانگردان سفرنامه‌نویس فرانسوی» که با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی ایران برگزار می‌شود، شرکت کند.

انجمن دوستی ایران و فرانسه طی اقامت دو هفته‌ای پروفسور «فرانسوا مورو» کنفرانس‌هایی را در دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه اصفهان برنامه‌ریزی کرده است.

دکتر سهراب فتوحی – رییس انجمن دوستی ایران و فرانسه – که دعوت از مدیر مرکز تحقیقات ادبیات مربوط به سفرنامه‌نویسان در فرانسه را ‌برعهده داشته است، اظهار کرد: سفرنامه یکی از اصلی‌ترین منابع مستند تحقیق در جهانگردی و پژوهش‌های تاریخی است.

به گفته‌ی او، در بین جهانگردان و سیاحان خارجی که از ایران بازدید کرده‌اند و تجربیات و خاطرات خود را در قالب سفرنامه به رشته‌ی ‌تحریر درآورده‌اند، سفرنامه‌نویس‌های فرانسوی از جایگاه ویژه و برجسته‌ای در روایت تاریخ 400 سال گذشته برخوردارند که شرح جامعی از جاذبه‌های غنی کشور را به یادگار گذاشته‌اند.

رییس انجمن دوستی ایران و فرانسه تأکید کرد: سفرنامه‌هایی که توسط فرانسوی‌ها در مورد ایران به نگارش درآمده، سرشار از ظرایف علمی، هنری و فرهنگی است و در شناساندن فرهنگ و سنت ایرانی به کشورهای غربی بخصوص کشور فرانسه نقش بسزایی داشته‌اند.

همایش فرهنگی «ایران از دیدگاه جهانگردان سفرنامه‌نویس فرانسوی» 22 اردیبهشت‌ماه، ساعت 17 با حضور مقامات عالی‌رتبه و شخصیت‌های فرهنگی ایران و فرانسه و اساتید دانشگاه در کتابخانه‌ی ملی برگزار می‌شود.

رییس انجمن دوستی ایران همچنین درباره‌ی اهمیت دعوت انجمن از پروفسور مورو، مدیر مرکز تحقیقات ادبیات مربوط به سفرنامه‌نویسان فرانسه، اظهار کرد: یکی از وظایف انجمن‌های دوستی در ایران شناساندن متقابل فرهنگ دو ملت با هدف ایجاد شناخت بیشتر ملت‌ها از یکدیگر و رفع سوءتفاهم‌های فرهنگی است.

به گفته‌ی فتوحی، دعوت از این شخصیت فرهنگی بین‌المللی نخستین گام انجمن دوستی ایران و فرانسه در شناساندن جاذبه‌های گردشگری ایران است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.