دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۸

به گزارش ایرنا، شاهپور رجایی روز دوشنبه به مناسبت هفته صرفه جویی درمصرف آب افزود: با کندشدن میزان آبدهی چاهها و اضافه برداشت…

به گزارش ایرنا، شاهپور رجایی روز دوشنبه به مناسبت هفته صرفه جویی درمصرف آب افزود: با کندشدن میزان آبدهی چاهها و اضافه برداشت های بی رویه آب در دشت های استان بوشهر، سفره های آب زیرزمینی آرام آرام خشک و چاه ها می میرند.

وی اضافه کرد: با وجود تاکیدهای فراوان اما عده ای دردشت های استان بوشهر، با نادیده انگاشتن قوانین و مقررات حفظ وصیانت ازآبهای زیرزمینی تا نابودی این سفره ها پیش رفته طوری که دشت های بوشکان، جم و ریز ممنوعه و این احتمال فراوان وجود دارد که سفره های آب زیرزمینی دردیگر دشت های استان نیز وداع زودهنگامی را با آن مناطق داشته باشند.

رجایی ادامه داد: براساس گزارش های کارشناسان این شرکت، چاه های واقع در حاشیه دشت های استان خشک شده و تا سنگ بستر و یا کاهش آبدهی پیش رفته اند که این موضوع تهدید نسل های آینده را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی بیان کرد: دربرخی دشت های استان از جمله بوشکان، جم، تنگ ارم و دشت پلنگ میزان افت و تنزل سطح آب زیرزمینی به حدی است که بهره برداران به صورت مستمر با تعمیق و کف شکنی، گمشده خود را می جویند و غافل از این که سطح آب به سنگ بستر رسیده که این خود هشدار و خطری جدی است که باید اذهان عمومی و نیز مسوولان بیش از پیش به آن اهتمام ویژه داشته باشند.

وی ادامه داد: براساس اعلام کارشناسان در 45 درصد دشت های کشور میزان برداشت آب از منابع سطحی و زیرزمینی آنها بیش از 100درصد ظرفیت آب تجدید شونده است، این در حالی است که متوسط برداشت آب نبایستی از 40 درصد ظرفیت و پتانسیل آب تجدید شونده یک محدوده مطالعاتی و یا یک حوزه تجاوز کند.

رجایی گفت: تنها راه ارتقا و بهره وری در حد نرم های جهانی اصلاح الگوی کشت، رعایت آمایش سرزمین و برنامه ریزی صحیح مدیریت منابع است.

وی کمرنگ شدن هرکدام از راهکارهای یاد شده را مساوی با عصر ورشکستگی حیات آب دانست و اظهار کرد: احساس مسوولیت پذیری و به تعبیری و درنتیجه با اولویت قرارگرفتن مدیریت منابع آبی کشور می توان به این مشکل فائق آمد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: با مدیریت جهادی، عزم و اراده ملی بویژه عزم و اراده بهره برداران و همراستا شدن آنها با تصمیم های کارشناسان و متخصصان فن، می توان افق درخشانی را در صنعت آب استان بوشهر تصور کرد.

یکم تا هفتم تیربه این عنوان ˈهفته صرفه جویی درمصرف آبˈ نامگذاری شده است. ک/2

628/539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.