سه شنبه، ۳۰ دی ۹۹ - ۱۰:۴۷
سفر توریستی به فضا

شرکت هوافضای خصوصی جف بزوس یعنی «بلو اوریجین» که به تازگی توانسته نسخه جدید راکت «نیو شپرد» را به همراه یک کپسول ارتقاء…

شرکت هوافضای خصوصی جف بزوس یعنی «بلو اوریجین» که به تازگی توانسته نسخه جدید راکت «نیو شپرد» را به همراه یک کپسول ارتقاء یافته با موفقیت پرتاب کند، ظاهرا می‌خواهد تا سه ماه دیگر پروزه سفر توریستی به فضا را عملی کند.

بلو اوریجین اخیرا توانسته چهاردهمین پرواز آزمایشی خود، SN-14 را با موفقیت انجام دهد. در این پرتاب از یک بوستر جدید و همچین کپسول ارتقایافته استفاده شد و ظاهرا SN-14 آخرین قدم‌های بلو اوریجین برای ارسال مسافران به فضا محسوب می‌شود. سفر توریستی به فضا

این کمپانی شش هفته دیگر دومین پرتاب آزمایشی خود را انجام می‌دهد و شش هفته پس از پرتاب دوم، شاهد انجام اولین ماموریت سرنشین‌دار آن خواهیم بود. بنابراین نزدیک به سه ماه دیگر یعنی اوایل آوریل (فرودین) برای اولین بار بلو اوریجین مسافران را روانه فضا می‌کند.

برخی افراد برنامه‌های این کمپانی را جاه‌طلبانه می‌دانند و نسبت به انجام پرتاب با فاصله ۶ هفته، هشدار می‌دهند. بلو اوریجین در اکتبر ۲۰۲۰ پرتاب آزمایشی SN-13 را انجام داد، پرتابی که به علت مشکلات در تامین قدرت در سپتامبر انجام نشد.

یکی از اهداف در پرتاب SN-15، اتمام بررسی‌های مربوط به تایید نرم افزار است. برخی به این موضوع اشاره دارند که تایید نرم افزار تا اواخر مارس یا حتی آوریل تکمیل نخواهد شد. نیو شپرد برای ارسال مسافران به ارتفاع بیش از ۱۰۰ کیلومتری طراحی شده و کپسول آن چندین دقیقه پیش از ورود به زمین، شرایط گرانش صفر را تجربه می‌کند.

راکت‌ها و کپسول‌های بلو اوریجین دارای قابلیت چندین بار استفاده هستند و در حالی که بوسترها به صورت عمودی روی زمین فرود می‌آیند، کپسول با چترهای نجات به زمین می‌رسد. ماموریت SN-14 حاوی چندین ارتقا برای کپسول بود که برای مثال می‌توان به سیستم ارتباط صوتی مسافران با مسئولین کنترل ماموریت، پنل سیستم کنترل جدید برای هر صندلی، سیستم‌های محیطی جدید و کاهش سروصدا در کپسول اشاره کرد.

بلو اوریجین که در سال ۲۰۰۰ توسط جف بزوس تاسیس شد، حالا بیش از ۳۵۰۰ کارمند در مقر خود دارد. باید منتظر بمانیم و ببینیم سه ماه دیگر این کمپانی می‌تواند اولین ماموریت سرنشین‌دار خود را انجام دهد یا چنین ماموریتی با تاخیر روبه‌رو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *